Azonnali egyeztetést kezdeményezett a kormánnyal a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény miatt.
Balogh Zoltán elnök az InfoRádiónak elmondta, még a jogszabály megszavazása előtt online felmérést indítottak, amiből az derült ki, hogy
a szakdolgozók harmada elhagyná a pályát a változások miatt.
Ez pedig veszélybe sodorná a hazai egészségügyi ellátást.
"Több mint 30 ezer kolléga válaszolt a 87 órán át elérhető kérdőívünkre. A válaszadók jelentős része közalkalmazottként tevékenykedik, ez 20 ezer kollégát jelent. A válaszadók harmada jelezte, hogy nem írja alá az új, szolgálati jogviszonyról szóló megállapodást, 6 százalék jelezte, hogy aláírja, és mintegy 60 százalék bizonytalan" – vázolta a helyzetet Balogh Zoltán.
Szerinte a pályaelhagyáson gondolkodóknak ha csak egy kis része is valóra váltja tervét, az "nehéz ellátási helyzetet teremt az egészségügyben".
Ugyancsak jelentős volt azok száma (3700 fő), akik a magánegészségügy felé kacsintanának a közalkalmazotti jogviszonyból, és
csaknem háromezren jelezték: irány külföld.
Nem kevesen azon is töprengenek, hogy vállalkozói jogviszonyban folytatnák, majdnem kétezren.
Ellenlépésként a kamara elnöke jogbiztonságot teremtne. A szervezet törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy az új szolgálati jogviszony ne vonatkozzon a szakdolgozókra. Az a javaslat, hogy várják meg, az orvosi körben hogyan működik ez a rendszer, és esetleg finomításokkal vonatkozzon később a szakdolgozói rendszerre.
"Járványügyi helyzetben egy egyébként is foglalkoztatási anomáliákkal küzdő rendszerben nem lehet ilyen markáns változást néhány hónap alatt megvalósítani úgy, hogy ne sérüljenek a szakdolgozók érdekei és szerzett jogai" – mondta Balogh Zoltán. Levelüket megküldték az illetékes minisztériumoknak, és várják, hogy a folyamat "jobb irányt vegyen".