A veszélyhelyzet kihirdetése után sok munkáltató lezárta irodaépületeit, bezártak szállodákat és gyárakat is.
Emiatt az azóta használaton kívül lévő belső vízvezeték-hálózatokban pangó víz keletkezett, amelyben elszaporodhatnak súlyos betegségeket okozó baktériumok is. Ezért az újbóli használat előtt át kell öblíteni, fertőtleníteni kell a hálózatot – mondta az InfoRádiónak Nagy Edit, a Magyar Víziközmű Szövetség főtitkára. Hozzátette: ha a cégek nagyobb biztonságra törekszenek, akkor ezután bakterológiai vizsgálatot is kérhetnek, ami után teljes biztonsággal lehet használni a rendszereket.
A nyaralók vízhálózatának, vízmérőinek ellenőrzésére is fokozottan figyelni kell.
A belső hálózatot ezeken a helyeken is érdemes átöblíteni, hiszen nem használták, valamint ellenőrizni kell, nem fagytak-e el a vízmérők, nincsenek-e eltörve – ha igen, akkor jelezni kell a szolgáltatónak, hogy kicserélhessék. Meg kell nézni azt is, hogy történt-e a vízvezetékekben elfagyás miatti törés, ami nagyobb vízelfolyással járhat - hangsúlyozta a Magyar Víziközmű Szövetség főtitkára.
Magyarországon minden víziközmű szolgáltató biztosítani tudja a működési területén a kiváló minőségű csapvizet - tette hozzá Nagy Edit.
"A víz érték, ez a mostani pandémiás időszakban kifejezetten előtérbe került, hiszen a kézmosás jelentősége felerősödött, ezt pedig csapvízzel lehet könnyen, gyorsan végrehajtani. A víziközmű-szolgáltatók az ország egész területén mindent megtettek a folyamatos vízelllátásért, és ahogy hallom, nem is volt semmilyen ellátási probléma" – mondta a szakember.
A Magyar Víziközmű Szövetség főtitkára kiemelte:
Magyarországon az ivóvíz a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszer,
mindig a fogyasztók rendelkezésére áll, ezért nem érdemes nagy mennyiségben palackozott vizeket vásárolni.