Minden eddiginél több a 24 óra alatt elhunyt koronavírusosok száma Magyarországon (16). Az új betegek száma 71, így már 1834-en vannak a regisztrált fertőzöttek. Erről is beszélt az operatív törzs szombaton, no meg az önkormányzatok újabb lehetőségéről a kijárási korlátozások szigorításával kapcsolatban.
Ruszin Romulusz dandártábornok a honvédelem képviseletében elmondta, 45 ezer négyzetméternyi belső és 30 ezer négyzetméternyi külső területet fertőtlenítettek a Pesti úti idősotthonban, 1500 liter szert használtak ehhez.
Arról is beszélt, hogy mintegy ezer katona tartózkodik külföldön, műveleti területen; köztük nincs koronavírus-fertőzött. Ahol más országok is csökkentik katonai létszámukat, ott ezt Magyarország is megteszi, ennek nyomán a héten Maliból érkezett haza egy kisebb kontingens. A katonák között nincs fertőzött, illetve a mostanság hazaszállított magyar katonák is egészségesek, jól vannak.
A dandértábornok arról is beszámolt, hogy itthon már 104 cégnél biztosítják az irányítást katonák, rendőrök. "Minket szólít a kötelesség, önök maradjanak otthon" - zárta szavait Ruszin Romulusz.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, a Pesti úti idősotthonban nem ért véget az intézkedés, további fertőtlenítések, vizsgálatok jönnek a helyszínen, mindenkit tesztelnek.
Beszámolt arról is, hogy az operatív törzsnek
18 olyan szociális otthonról van tudomása, ahol fertőzöttek vannak, ezekben 386 gondozott és 45 dolgozó vírustesztje lett pozitív.
Hozzátette: 829 beteg szorul kórházi ellátásra, közülük 60 embert kell lélegeztetni.
"A járvány még nem robbant be, a kiteljesedés fázisában van, ezért nagyon kell figyelni" - fogalmazott, megemlítve, hogy nőtt a kórházban ápoltak száma.
Elárulta, lehetséges hiba a tesztelés során, emiatt is vizsgálatot folytatnak, de emiatt is van minden esetben két laboratóriumi vizsgálat. Azokra koncentrálnak, akik magasabb kockázati csoportba tartoznak.
Változatlanul Budapest és Pest megye területére koncentrálódik a fertőzés nagy része, Budapest aránya már 64 százaléknál tart az érintettséget tekintve. Fejér megye a második. Folyamatosan frissülő, pontos adatok és térkép a járvány miatt indított hivatalos kormányzati portálon található.
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti munkatársa elmondta, 251-gyel csökkent egy nap alatt az elrendelt hatósági házi karanténok száma, ez a külföldről hazatérő karanténidejének vége miatt alakult így. 22 361 szabálysértés volt eddig a kijárási korlátozási szabályokkal kapcsolatban.
Elmondta még, hogy szombaton további 4 repülőgép jön Ferihegyre szájmaszkokkal, kesztyűkkel, izolációs ruhákkal, összesen mintegy 20 tonna védőeszköz érkezik.
Kérdések
- Mi alakítja a betegszámot területi szempontból?
- Elsősorban a népsűrűség. Ezért Budapest a leveszélyeztetettebb. Köhögéssel, tüsszögéssel nagyon könnyű átadni a fertőzést.
- Hogyan alakítják a védekezési stratégiát?
- Nézzük a gyakorlatokat világszerte, a V4-ek tapasztalatai állnak hozzánk a legközelebb, a struktúra és a történelem alapján. Ugyancsak figyeljük Ausztria tapasztalatait. Előttünk járnak a járványban 2-3 héttel.
- Várható-e, hogy minden hétvégén kapnak jogosítványokat az önkormányzatok a veszélyhelyzet végéig?
- Erről a kormány dönt.
- Ha egy család tagja fertőzött, mi alapján döntik el, hogy a többieket tesztelik-e a háztartásban?
- Ez járványügyi kérdés. Aki egy háztartásban él, nyilvánvalóan szoros kontaktusnak számít.
- Több konditerem újranyit. Lesznek-e szigorúbb ellenőrzések?
- Az üzletek korlátozott nyitvatartását a rendőrség március 16. óta ellenőrzi, eljár.
- Akik egy autóval járnak dolgozni, azokat mi védi?
- Az alaptétel az, hogy ha valakinek tünete van, ne menjen dolgozni, de sehová sem, hanem hívja a háziorvosát. Ha valakinek semmilyen tünete nincs, együtt lehet utazni, de lehetőleg az utasok a hátsó ülésre üljenek.
- A magánlaborok tesztjei 10 százalékban pozitív eredményt hoznak. Mit gondolnak erről?
- Mi nem úgy járunk el. A WHO szerint két teszt kell, 48 órára egymástól, ez alapján tesztelnek Magyarországon. A gyorstesztek azon alapulnak, hogy egy, már elkezdődött fertőzést azonosít, vagy egy lezárult fertőzést.
- Nyíregyházán a Jósa András-kórházban ápolnak koronavírusos gyerekeket. Velük maradhatnak-e a szülők?
- Bizonyos esetekben igen, de ehhez bizonyos feltételeknek meg kell felelni. A kórházban szükséges az elkülönítés lehetősége a szülő és a gyerek részére.
- Van-e maradandó károsodásos felgyógyult?
- Lehet ilyen következmény. Ez a kórokozó olyan immunválaszt vált ki a szervezetben, aminek következtében különböző anyagok nagyon nagy mennyiségben felszabadulnak a gyulladások során. A különböző szervrendszerekben ezek a következmények maradandóak lehetnek.
- Miért van szükség 39 ezer felszabadított ágyra? Olaszországban 27 ezert kezelnek kórházban.
- Mi Magyarország vagyunk, nem hasonlítgatjuk magunkat senkihez. A felkészülés rendkívül fontos, annak az elmaradása rendkívül nagy veszélyt jelentene. Olaszországban sokak számára nem jut ellátás, ezért nem feküsznek kórházban. Nem szeretnénk az olaszországiakhoz hasonló képeket látni.