eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Rossz szívet távolítanak el a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán 2018. március 3-án. Idén 2018. december 28-ig hatvanegy szívátültetést végeztek Magyarországon.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Két új módszer alapjaiban alakíthatja át a szívátültetést

Mindössze négy óra alatt kell elvégezni egy szívátültetést, de van két új módszer, amely 12 vagy akár 24 órára is növelheti a rendelkezésre álló időt. Az egyiket akár már az idén alkalmazhatják Magyarországon is.

A szívátültetés rendkívül bonyolult orvosi beavatkozás, melyet a rendelkezésre álló rövid idő tesz igazán nehézzé. A sebészeknek mindössze négy óra alatt kell a donor szervet átültetniük a recipiensbe, mindezt úgy, hogy esetenként csak a szív szállítása két-három órát vesz igénybe. Létezik már egy új módszer, mellyel az időintervallum megháromszorozható, és úgy tűnik, hogy egy éven belül Magyarországon is elérhető lesz.

Hartyánszky István szívsebészeti profilvezető egyetemi docens, a Magyar Transzplantációs Társaság elnöke a hirado.hu oldalnak elmondta, jelenleg a végstádiumú szívelégtelenségnek az egyetlen definitív terápiája a szívátültetés. Azok kerülnek várólistára, akiknek a várható életkilátásai hónapokra csökkentek le. Magyarországon éves szinten körülbelül 50–70 szívátültetésre lenne szükség. Körülbelül 50–100 ezres betegpopulációt érint súlyosan a szívelégtelenség országszerte.

A szívsebész elmondta,

biztonságosan négy óra áll rendelkezésre, hogy a donorban megállítsák, majd a recipiensben elindítsák a szív keringését.

Ebbe az időtartamba bele kell férnie a szív sebészi kivételének, a tárolásának, a szállításának, a szív előkészítésnek, illetve beültetésének. Van, hogy magára a beültetésre, a varratsorok fizikai elkészítésére csak 30–40 perc marad. A beültető és a kivevő csapat párhuzamosan dolgozik és folyamatosan kommunikál egymással.

Egy új módszerrel 24 órán át életben tartható lehet egy szív,

amelyet egy olyan eszközbe helyeznek be, amelyben nem kell leállítani, csupán a vér helyett egy speciális oldatot keringetnek benne, amely életben tartja a szívizomzatot. Egy másik eszköz pedig úgy teremt mesterséges körülményeket, hogy a donorból levett vérrel áramoltatja át a szívet, és életben tartja a szívizomzatot. Ezzel a technikával 12 órára tudják kitolni a felhasználhatóságot. Magyarországon akár már ebben az évben bevezethetik ezt az eszközt.

Hartyánszky István beszélt az Eurotransplant-tagság előnyeiről, a szívátültetés dinamikus fejlődéséről és műszívek területén várható áttörésről is, és arról is, hogy tavaly már 64 szívátültetést végeztek a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán, amivel a világon a legjobb tíz szívátültetési centruma közé került a transzplantációk számát tekintve.

Az interjú a hirado.hu oldalon olvasható.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×