A kórházak lejárt adósságállománya jelenleg mintegy 80 milliárd forint. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábbi jelentése szerint az intézmények sorozatosan megsértik a gazdálkodási előírásokat, átláthatatlan a működésük, ezért is termelődik újra a tartozás. Az ÁSZ így tavaly novemberben képzést indított a kórházigazgatóknak. A program a napokban zárult le, mintegy 20 intézményvezető vett részt rajta önkéntesen – összegezte Pulai Gyula, a számvevőszék felügyeleti vezetője.
„A képzésnek az értelme az, hogy amit a jogszabályok kötelezően előírnak és aminek a hiányait a számvevőszék megállapítja, azt egyfajta lehetőségként mutassuk be a kórházigazgatók számára is. Például előírja a jogszabály, hogy kockázatelemzést kell végezniük, itt általában nagyon nagy hiányosságok vannak, ezért a képzés keretében bemutattuk nekik, hogy milyen lehetőségei és előnyei vannak egy kockázatelemzésnek” – fogalmazott Pulai Gyula.
2020-ban egyetlen kórház sem halmozhat fel adósságot – jelentette ki a miniszterelnök múlt heti sajtótájékoztatóján. Orbán Viktor hozzátette: utasította a szakminisztert, hogy január végéig tegyen javaslatot az intézmények újratermelődő tartozásának felszámolására. „Az is kiderül a jelentésektől, hogy olyan nagy értékű, külföldi tulajdonú cégektől befogadott szolgáltatások okozzák az adósság nagy részét, amelyek egyébként ezeknél a cégeknél extra profitot eredményeznek” – hangzott el.
Ficzere Andrea, a Kórházszövetség elnöke az InfoRádiónak azt mondta: a kórházak adósságának újratermelődését több pénzzel és a pluszköltségek finanszírozásával lehetne megállítani. „Nagyon régóta nem tervezték át és nem lett változtatva az adott beavatkozásért kifizetett összeg, ami már
régen köszönőviszonyban sincsen a valósággal
– emelte ki. – Ugye az adósságállományt az is növeli, hogy ellátjuk a betegeket, de nem a valós értéken vannak finanszírozva az ellátási formák. Tehát, amint ez megvalósulna, akkor természetese már előrébb lennénk.”
Az Állami Számvevőszék jelentése is megállapítja, hogy a kórházak finanszírozása jelenlegi formájában nem fenntartható.