eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Mi legyen a nem megfelelő ajándékkal?

Nem tetszik, nem megfelelő méretű, elromlott, kettő van belőle - többféle baja lehet az embernek a kapott ajándékkal, ezért karácsony és szilveszter között sokan mennek be a boltokba, hogy cserét, javítást, vagy pénzt kérjenek az eladótól. Végigvesszük, melyik esetben mire számíthat a vásárló.

A hibás áruk esetében a szavatossági és a jótállási igényünket érvényesíthetjük - ez utóbbit nevezi garanciának a köznyelv. Az üzlet az ilyen terméket köteles megjavíttatni, vagy ha ez nem megoldható, akkor egy ugyanolyan termékre kicserélni, végső esetben pedig vissza kell fizetni a vételárat - mondta az InfoRádiónak Keszthelyi Nikoletta, az Innovációs és Technológiai Minisztérium fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára.

Még mindig kevesen tudják, pedig fontos, hogy internetes vásárlás esetén

a webáruház az átvételtől számított 14 napon belül a hibátlan terméket is köteles visszavenni - még akkor is, ha a vevő nem indokolja, miért él az úgynevezett elállás jogával.

Ma már egyébként egyre több online kereskedő ennél hosszabb, akár 30 napos kipróbálási időt is vállal.

A hagyományos üzletekben vásárolt termékek, ajándékok esetében nincs ilyen jogszabályi kötelezettség, de a boltok sokszor e nélkül is igyekeznek a vevők kedvében járni, és a kereskedők nagy része visszaveszi a terméket, ha a megvásárolt termék nem tetszik a megajándékozottnak - mondta Keszthelyi Nikoletta. Ilyen esetben a kereskedő dönti el, hogy csereutalványt ad vagy levásárlási lehetőséget biztosít a fogyasztónak. Készpénzt nagyon ritkán adnak vissza.

Az ajándékkal együtt mindig vigyék vissza a nyugtát is a fogyasztók, mivel így könnyebb a jogérvényesítés. Ha pedig nem jutnak dűlőre a kereskedővel, akkor forduljanak a fogyasztóvédelmi hatósághoz, a békéltető testülethez, vagy az Európai Fogyasztói Központhoz - tanácsolta a helyettes államtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×