eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

A kormány szerint javult a helyzet, a kórházszövetség szerint nincs lényegi elmozdulás

Összesen 64 milliárdos lejárt adósságot görgetnek maguk előtt a kórházak, az összeg az év végére elérheti a 70 milliárd forintot. A kormány egyelőre nem egyenlíti ki a lejárt számlákat, először a kórházi vezetők felelősségét vizsgálja meg. A Magyar Kórházszövetség a kórházi finanszírozás átalakítását sürgeti.

Vizsgálat nélkül nem fizeti ki a kormány a kórházak újratermelődött, jelenleg 64 milliárd forintos adósságát. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter megismételte azt a kormányzati álláspontot, hogy át kell tekinteni az egészségügy finanszírozását. "Meg kell vizsgálni, hogy a kórházvezetésnek van-e felelőssége a kialakult helyzetben, de

az egészségügy finanszírozását alapvetően kell átalakítani ahhoz, hogy a hasonló helyzetek megakadályozhatóak legyenek".

Gulyás Gergely úgy fogalmazott, akkor mondható, hogy rendben van az egészségügy finanszírozása, ha nem alakul ki kórházi adósság, és a szükséges ellátásokra is van pénz. "Léptünk ugyan előre, mert a 2010-es évben, amikor a kormányváltáskor a nyakunkba szakadt mindaz, ami az egészségügyben ott maradt, akkor 120 milliárdos volt a kórházi adósságállomány, tehát jelentősen mérséklődött".

Igazi változás a Magyar Kórházszövetség szerint nem történt, és az idei évre még növekedett is az az összeg, amit a kórházak lejárt adósságként felhalmoznak, mire a kórház fizet - fejtette ki a szövetség elnöke. Ficzere Andrea szerint egyértelmű, hogy hol van baj a finanszírozással. "Amíg nem valós költségeken alapul a finanszírozás, vagyis nem tudjuk, hogy mit milyen módon finanszírozunk, addig nagyon nehéz tervezni. Nehéz azzal is mit kezdeni, hogy az új technológiák, gépek, gyógyszerek sok pénzbe kerülnek, és ezek finanszírozása sem megfelelő. Ehhez jön még a folyamatos béremelési kényszer, valamint az amortizáció".

A kórházvezetők egyéni felelősségét Ficzere Andrea szerint akkor lehetne felvetni, ha egy jól működő és számonkérhető rendszer lenne a háttérben. Hozzátette:

"nyilván vannak egyéni felelősségek, ugyanakkor valami gond van, ha minden kórházban találnak hibát".

A kórházszövetség nem kapott arról semmilyen információt a kormánytól, hogy napirenden lenne az intézmények finanszírozásának átalakítása, pedig a Ficzere Andrea szerint nagy szükség lenne arra, hogy ne kapacitás-alapon, hanem tevékenység és eredményesség szerint kapják a forrásokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×