eur:
408.05
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Varga Judit igazságügyi miniszterjelölt kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottságának és igazságügyi bizottságának együttes ülésén az Országház Nagy Imre termében 2019. július 4-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Szeptemberben folytatódhat a jogállamisági eljárás

Az igazságügyi tárca várományosa minél hamarabb szeretné lezárni a vitát. Az unió soros elnökségét adó Finnország jelezte, hogy fontosnak tartja a közösség demokratikus alapértékeinek betartását.

A Népszava úgy tudja, hogy

szeptemberben hallgatják meg Magyarországot a hetes cikkely szerinti eljárás keretében

az Általános Ügyek Tanácsában. Ennek a testületnek a tagállamok uniós ügyekkel foglalkozó miniszterei a tagjai.

Az eljárás tavaly szeptemberben kezdődött, és a magyar jogállamiság helyzetét vizsgálja.

Magyarország szeretné lezárni ezeket a vitákat – ezt Varga Judit leendő igazságügyi miniszter, a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára mondta, amikor a parlament szakbizottságai meghallgatták a terveiről.

"Javasolnánk, hogy a tagállami és jogállamisági viták helyett, az egymásra mutogatás helyett az egész közösség sikerét a külvilágban erősítenénk, és pozitív agendára, pozitív napirendre fókuszálnánk. Legyen az a fejlesztéspolitika, a határok külső védelme, Európa gazdasági megerősítése, versenyképességének a megerősítése" – sorolta a tárca várományosa.

Július elsejétől a finnek vették át az uniós soros elnökségét, és már jelezték, hogy számukra nagyon fontos a jogállamiság kérdése. Számunkra is – reagált a magyar kormány nevében Varga Judit, aki miniszterként is fel kíván lépni a kettős mérce európai alkalmazása ellen.

"A tíz újonnan csatlakozó tagország megtanulta a szabályokat – ahogyan az a nagykönyvben, a szerződésekben meg van írva – alkalmazni. És, amikor a gazdasági érdekeink érvényesítése érdekében ezeket megfelelően alkalmazzuk, akkor

sokszor mások, a régebbi tagállamok jogállamiságot kiáltanak, hiszen a szabályrendszer kezd a mi érdekünkben is működni.

Ennek sajnos sokszor voltunk tanúi, akár a kiküldött munkavállalók irányelve kapcsán. Ne legyen büntetendő és politikai hadjárat alanya olyan tagállam, amely nem a bevett receptet alkalmazza a gazdaságpolitikában. Legyen meg az a szabadság, hogy mindenki a saját országának a specialitásai alapján tudja meghatározni a gazdaságpolitikáját" – tette hozzá a politikus.

A miniszterjelölt a távirati irodának megerősítette, hogy a Magyarországgal szembeni eljárás következő meghallgatására szeptemberben kerülhet sor. Magyarország kész minden felmerülő aggályra részletes választ adni, és bebizonyítani, hogy rendben működik az ország – mondta Varga Judit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×