Várhatóan nem szűnik meg a Jobbik, ennek felvetése csupán kampány – mondta a Nézőpont Intézet elemzője, Tóth Erik az InfoRádiónak. Hozzátette: az Állami Számvevőszék figyelembe fogja venni, hogy
ekkora összeget egyben, egyetlen utalással nem lehet megtéríteni.
Szerinte a büntetést a párt be fogja tudni fizetni.
A Publicus Intézet ügyvezetője és stratégiai igazgatója viszont úgy vélte: elképzelhető, hogy a kormány tart a Jobbiktól, ezért az Állami Számvevőszéken keresztül számolná fel.
„A Fidesz attól fél, hogy a Jobbik túlságosan közel kerül a baloldalhoz”, és összefognak az EP- vagy az önkormányzati választásokon
– mondta Pulai András.
Ha az ellenzéki párt megszűnne, a Nézőpont Intézet szakértője szerint sok szavazó a Mi Hazánk Mozgalmat választaná. Mint mondta: a párt szimpatizánsai feltehetően elsősorban a jobboldalhoz kötődnek. Hozzátette: a lemorzsolódás is nagy lenne, és sokan erősítenék az inaktívak, valamint a párt nélküliek táborát.
Pulai András viszont úgy vélte: sok volt jobbikos a baloldalhoz pártolna. A szakértő szerint a párt szavazóinak 30-40 százaléka baloldali beállítottságú.
A Jobbik elnöke egy pénteki sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az Állami Számvevőszék büntetését nem tudják kifizetni, így a párt akár meg is szűnhet. Az InfoRádiónak Mirkóczki Ádám, a párt sajtószóvivője nyilatkozott.
„Jól látszik, hogy politikai parancs van arra, hogy ellehetetlenítsék, és a megszűnés, az összeomlás szélére sodorják Magyarország legerősebb ellenzéki pártját” – fogalmazott.
A Jobbik szombati évadnyitóján Sneider Tamás pártelnök viszont már azt közölte, hogy a végsőkig harcolni fognak. Később, a 24.hu-nak adott interjújában hangsúlyozta, hogy nem oszlatnák fel a pártot, de ha csődbe kerül, felszámolhatják. Az Állami Számvevőszék múlt héten közölte, hogy több hibát is talált a Jobbik kampányelszámolásában, amely miatt több mint kétszáz millió forintos büntetést szabott ki a pártra. Az előző bírsággal együtt a pártnak így majdnem egy milliárd forintot kellene kifizetnie. A Jobbik mai elnökségi ülésén dönt arról, mikorra hívja össze a témában a rendkívüli kongresszust.
A Demokratikus Koalíció kezdeményezte a számvevőszék elnökének leváltását, mivel szerinte a testület politikai megrendelésre lehetetleníti el az ellenzéki pártokat. Az Állami Számvevőszék jogállam elleni támadásnak értékelte és vádaskodásnak nevezte a DK kezdeményezését. Az ÁSZ ellenőrzéseit szigorú szakmai standardok alapján, átlátható módon végzi – hangsúlyozták.