eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Egy turista fényképez a szmogos, ködös időben a Lánchíd budai hídfője közelében 2017. február 15-én. Budapesten ismét elrendelte Tarlós István főpolgármester a szmogriadó tájékoztatási fokozatát, miután a mérőállomásokon a szálló por légszennyezettségi szintje február 13-án három, 14-én pedig négy mérőponton meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.
Nyitókép: MTI Fotó: Balogh Zoltán

Riasztóan rossz a levegő minősége, különösen ezekben a városokban

Budapesten és az ország teljes területén napok óta rossz a levegő minősége, a hét végéig nem várható változás - mondta a Nemzeti Népegészségügyi Központ levegőhigéniás szakértője. Szigeti Tamás hozzátette: a légzőszervi, szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők számára ez az időszak különösen megterhelő. 

Az őszi-téli időszakban nagyon gyakran alakul ki olyan meteorológiai helyzet, hogy a légszennyező anyagok keveredése csak egy alacsony légrétegen belül történik, így koncentrálódhatnak. Ehhez hozzájárul, hogy nincs szél és eső, illetve a szennyezőanyagok kibocsátása is nő - tudta meg az InfoRádió Szigeti Tamástól, a Nemzeti Népegészségügyi Központ levegőhigéniás szakértőjétől.

A múlt hét közepén a kis méretű részecskék aránya megnövekedett több magyarországi településen, és meghaladta az Európai Bizottság által megszabott határértéket. A meteorológiai előrejelzések szerint várhatóan a hétvégéig nem is javul a levegőminőség.

"Az ország egész területén rossz jelenleg a levegő minősége, de kiemelhető ebből a szempontból Miskolc, Putnok, Nyíregyháza, Szeged, Székesfehérvár, Dunaújváros, Pécs, Budapest és Tököl.

Ezek azok a városok, ahol mérőállomás van, de számos olyan település van, ahol nincs ilyen állomás, de a levegő minősége valószínűleg ott is kifogásolható" - mondta a szakértő.

Az érzékeny lakosságcsoportba tartoznak a gyerekek, az idősek, a légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők. Náluk légzőszervi tünetek, irritáció, köhögés, nehézlégzés jelentkezhet. Emiatt a Nemzeti Népegészségügyi Központ azt javasolja, hogy a légúti megbetegedésben szenvedők lehetőleg kerüljék a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenységet, például a munkavégzést vagy a sportolást.

A levegőminőség romlásának megállításához Szigeti Tamás szerint hozzájárulhat, ha például a gépjármű helyett előnyben részesítik a közösségi közlekedést, és a helyes lakossági fűtési módok alkalmazása is segíthet. Kerülni kell bizonyos szilárd tüzelőanyagok, így a szén, a műanyagok, a gumiabroncs, a vizes vagy festett fa elégetését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×