Az őszi-téli időszakban nagyon gyakran alakul ki olyan meteorológiai helyzet, hogy a légszennyező anyagok keveredése csak egy alacsony légrétegen belül történik, így koncentrálódhatnak. Ehhez hozzájárul, hogy nincs szél és eső, illetve a szennyezőanyagok kibocsátása is nő - tudta meg az InfoRádió Szigeti Tamástól, a Nemzeti Népegészségügyi Központ levegőhigéniás szakértőjétől.
A múlt hét közepén a kis méretű részecskék aránya megnövekedett több magyarországi településen, és meghaladta az Európai Bizottság által megszabott határértéket. A meteorológiai előrejelzések szerint várhatóan a hétvégéig nem is javul a levegőminőség.
"Az ország egész területén rossz jelenleg a levegő minősége, de kiemelhető ebből a szempontból Miskolc, Putnok, Nyíregyháza, Szeged, Székesfehérvár, Dunaújváros, Pécs, Budapest és Tököl.
Ezek azok a városok, ahol mérőállomás van, de számos olyan település van, ahol nincs ilyen állomás, de a levegő minősége valószínűleg ott is kifogásolható" - mondta a szakértő.
Az érzékeny lakosságcsoportba tartoznak a gyerekek, az idősek, a légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők. Náluk légzőszervi tünetek, irritáció, köhögés, nehézlégzés jelentkezhet. Emiatt a Nemzeti Népegészségügyi Központ azt javasolja, hogy a légúti megbetegedésben szenvedők lehetőleg kerüljék a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenységet, például a munkavégzést vagy a sportolást.
A levegőminőség romlásának megállításához Szigeti Tamás szerint hozzájárulhat, ha például a gépjármű helyett előnyben részesítik a közösségi közlekedést, és a helyes lakossági fűtési módok alkalmazása is segíthet. Kerülni kell bizonyos szilárd tüzelőanyagok, így a szén, a műanyagok, a gumiabroncs, a vizes vagy festett fa elégetését.