eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Halász László rezidens 2018. május 29-én bemutatja a ROSA nevű robotot, amelynek segítségével agyműtétet végeztek az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben. Az első hazai, robottal végzett műtét során Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy 65 éves páciens fejébe.
Nyitókép: Bruzák Noémi

Agyműtétet végzett egy robot Magyarországon - képek

Először végeztek agyműtétet Magyarországon robot segítségével. A beavatkozás a robottal nemcsak pontosabb, hanem gyorsabb is lett - mondta az InfoRádió "Szigma - A holnap világa" című magazinműsorában Erőss Loránd, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet Funkcionális Idegsebészeti Osztályának vezetője.

Először végeztek agyműtétet robot segítségével Magyarországon. A ROSA nevű, csúcskategóriás idegsebészeti robot segítségével a Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy 65 éves páciens fejébe az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben. A műtétet Erőss Loránd idegsebész, az intézet Funkcionális Idegsebészeti Osztályának vezetője vezette, aki az InfoRádióban elmondta, Magyarországon ez volt az első olyan műtét, ahol ilyen technikát használtak.

Először egy epilepsziás beteg agyába ültettek 17 elektródát, aztán egy 65 éves Parkinson-kóros pácienst operáltak.

"A Parkinson-kóros beteg reszketését ezzel a robottechnikával tudtuk megszüntetni. A beültetés módja a különleges, mert a célzási technika pontossága javítható a ROSA-val" - emelte ki Erőss Loránd.

A robot 0,6 milliméteres pontossággal, az emberi hiba kizárásával dolgozik.

A ROSA-val Parkinson-kórt, epilepsziát és más mozgászavart lehet operálni - mondta az idegsebész.

"A robotot úgy kell elképzelni, mint egy nagy precizitással mozgó, hat szabadsági fokkal rendelkező célzókart, amelyik akár az autóiparban, akár a mikroelektronikai iparban használatos eszközökhöz hasonlít. A robot szabadon mozgó karja automatikusan odaáll, ahova meghatároztuk a koordináta alapján, attól kezdve nagy biztonsággal tudjuk implantálni az eszközt" - tette hozzá.

Segítségével a hosszú, 10-12 órás műtétek ideje mindössze három órára csökkenhet.

"Egy elektródaimplantáció mondjuk 20-25 perc, ez négy percre csökken a robottal" - hangsúlyozta Erőss Lóránd.

A beszélgetést teljes hosszában meghallgathatják kedd este hét órától az InfoRádióban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×