eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nyitókép: Pixabay.com

Súlyos gondok a felsőoktatásban – léptek az egyetemi tanárok

Reménytelen a helyzet a felsőoktatásban – ezzel keresték meg az ELTE BTK oktatói a Pedagógusok Demoktratikus Szakszervezetét. Szűcs Tamás, a PDSZ elnöke az InfoRádiónak azt mondta: a kancellári rendszer komoly feszültséget teremtett az elmúlt időszakban ezen a területen.

A szakszervezetet megkereső, az ELTE Bölcsészettudomány Karán tanító oktatók annyira reménytelennek látják a helyzetet, hogy szeretnék a helyi csapatot összefogni és hatékony szakszervezeti munkát végezni, mert úgy érzik, nincs megfelelő képviseletük – tájékoztatott a PDSZ elnöke.

„Beszéltek arról, hogy az adjunktusi fizetések hogy alakulnak, beszéltek arról, hogy egy ösztöndíjjal több jövedelemhez juthat egy ember, mint az első években az egyetemen tanító kolléga,

beszéltek mulasztásos törvénysértésekről, arról, hogy a diákok gyűjtést szerveztek azért, hogy padokat tudjanak kicserélni előadótermekben”

– sorolta fel az oktatók által feltárt problémákat Szűcs Tamás.

Bár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elsősorban a közoktatásban tevékenykedő tanárokat fogja össze, elszórtan vannak tagjaik a felsőoktatásból is, éppen ezért reagálni kíván a tudomására jutott esetekre. „Egy szekciót szeretnénk létrehozni külön erre a problémakörre, hiszen tudjuk, hogy nem csak az ELTÉ-t jellemzik ezek a problémák” – hangsúlyozta az elnök, aki hozzátette: azt is észlelték, hogy a felsőoktatás különböző intézményei nem ugyanúgy vannak kondicionálva.

Szűcs Tamás szerint a kancellári rendszer rugalmatlanabbá tette a felsőoktatást, és komoly feszültséget generál az egyetemeken dolgozók körében. „Olyan szintű elkeseredettség halmozódott fel – legalábbis az ELTE BTK-n, ezt elmondhatom –, amely már bizonyos értelemben elérte a kritikus tömeget” – válaszolt a szakszervezet elnöke arra a kérdésre, hogy miért éppen most döntöttek a lépés mellett. Ennek jele az is, hogy – bár a felsőoktatásban általában sokáig hallgatnak – az oktatók most felvállalták véleményüket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar diákok a világátlag felett

Magyar diákok a világátlag felett

A számítógépes és információs műveltséget mérő modulban Magyarország 10. lett a 34 résztvevő ország közül a tanulók digitális kompetenciáit vizsgáló nemzetközi ICILS-mérésben. Az Oktatási Hivatal elnöke az InfoRádióban elmondta: a magyar diákok számítógépes tudása nemzetközi szinten is jónak mondható, amit egyebek mellett az is bizonyít, hogy átlageredményük 29 ponttal haladta meg a mérésben részt vevő országok átlagát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Összeomlott a kormány Európa legerősebb országában, feszült küzdelem jön – Mire számíthatunk?

Összeomlott a kormány Európa legerősebb országában, feszült küzdelem jön – Mire számíthatunk?

Február 23-án előrehozott választások jönnek az Európai Unió legnagyobb gazdaságában, Németországban, miután szétesett Olaf Scholz hármas koalíciója. A jelenlegi felmérések szerint nagy eséllyel visszatérhet a hatalom csúcsára Angela Merkel pártja, a konzervatív CDU, egy a Merkel-érával kritikus jelölttel, Friedrich Merzcel az élen. A szélsőjobboldali AfD előretörésével azonban a hagyományos pártok annyira meggyengültek, hogy újra hármas koalíció jöhet, és a három pártból kettő szinte bizonyosan a nemrég véget ért közlekedésilámpa-koalícióból csatlakozhat a konzervatív erő mellé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 17. 10:40
2024. november 17. 10:22
×
×
×
×