eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora beszédet mond az Alaptörvény elfogadásának 5. évfordulós rendezvénysorozatához kapcsolódóan megtartott tudományos konferencián az NKE épületében, a fővárosi VIII. kerületi Ludovika téren 2016. szeptember 16-án. A tanácskozás témája: az államszervezet és az államiság az Alaptörvényben.
Nyitókép: Mohai Balázs

Patyi András: így lehet elkerülni a választási sorban állást

Valamennyi egyéni parlamenti mandátum jogerős, a képviselők már átvették megbízólevelüket. Az újraszámolás csupán a listás eredményeket érintheti, ám a Nemzeti Választási Bizottság elnöke ebben sem vár érdemi változást. Az átjelentkezési határidő rövidítése, az NVI elnökének közvetlen intézkedési jogkör adása és másik szavazókör kijelölésének lehetősége megoldaná az április 8-i választáson tapasztalt, estébe nyúló sorbanállást – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Patyi András.

Nem választókörökben, hanem csupán öt szavazókörben rendelte el a Kúria a listás szavazatok újraszámolást – hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke.

„Ezt a – a Kúria végzése alapján – az egyéni választókerületi választási irodák végzik, van, ahol már el is végezték, és van, ahol majd ezután fogják elvégezni” – tájékoztatott. A bírói szerv ezt követően hozza meg a döntését,

a bírák mérlegelik, hogy a szavazókörökben tapasztaltak, illetve a voksok újraszámlálása befolyásolja-e a választás végeredményt, vagy csupán a szavazatszámokat kell korrigálni.

Az eredmény megváltozása ugyanakkor nem jelenti azt, hogy megváltozna az elnyert parlamenti mandátumok száma – tette hozzá Patyi András. „Ahhoz nagyságrendileg több szavazókörben kellene más eredménynek kijönni, mint ami a jegyzőkönyvekben jelenleg rögzítve van. Tehát ahhoz, hogy a mandátumok kiosztása változzon, ahhoz – az én emlékeim szerint – több ezer szavazatnak kellene máshova kerülnie” – hangsúlyozta.

Csak azért, mert valahol szoros eredmény született, vagy sok az érvénytelen szavazat, nincs automatikus újraszámolás – mondta az NVB elnöke.

„Felül lehet vizsgálni megfelelő kérelem alapján, de önmagában az, hogy szoros az eredmény, nem rendel el kötelező újraszámolást”

– fogalmazott Patyi András, aki hozzátette: az egyéni mandátumok jogerősek, a megbízólevelek már ott vannak a képviselőknél.

Ezek az újraszámolások nem változtatnak érdemben a pártok listás eredményein. Az NVB elnöke elmondta: a 10200-nál is több szavazókörből csupán öt esetben számolják újra a szavazatokat. Hozzátette: a Kúria még dönthet további újraszámolásokról.

Kígyózó sorok

Az országgyűlési választáson tapasztalt, estébe nyúló sorban álláson javítana, ha néhány nappal lerövidítenék az átjelentkezés határidejét, és ezáltal több idő lenne a felkészülésre – mondta Patyi András, hozzátéve: jelenleg a szavazást megelőző második nap délutánjáig lehet átjelentkezni. A kérelmeket el kell bírálni, a megfelelő iratokat el kell jutattni a szavazókörökbe – hívta fel a figyelmet.

„Az utolsó néhány napban nőtt meg nagyon az átjelentkezéssel a szavazóknak az aránya a XI. kerületben, ahol szerintem hősies küzdelemmel gyakorlatilag majdnem 10 ezer átjelentkező választópolgár szavazását biztosították” – emelte ki az NVB elnöke.

„Embertelen munkát végeztek”

– tette hozzá.

A törvény egyetlen szavazókört jelöl ki az átjelentkezők számára – hangsúlyozta Patyi András. Sokat segítene, ha nagy számú átjelentkező esetén a törvény másik szavazókör megnyitását is lehetővé tenné – véli a választási bizottság vezetője.

Patyi András kezdeményezni fogja, hogy a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke kapjon közvetlen utasítási jogkört a választást helyben lebonyolító önkormányzati alkalmazottaknak.

„Választási ügyekben általános jellegű utasítást adhat ki az NVI elnöke, de nem munkahelyi felettese, tehát az utasítási jogot erősíteni kellene” – fogalmazott.

Patyi András hangsúlyozta: a 106 kijelölt szavazókörből 104 esetében probléma nélkül szavazhattak az átjelentkezők, egy helyen hosszú sor mellett ugyan, de győzték a munkát, és

csupán egy olyan szavazókör volt – Budapest VI. kerületében –, ahol komoly szervezési gondok voltak.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 10:12
×
×
×
×