eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Korszerű oktatásért tüntettek a diákok

A jobb oktatásért rendeztek demonstrációt csütörtökön a fővárosban a Diákvagyok mozgalom szervezésében. A felszólalók egyebek mellett azt hangsúlyozták, változásra van szükség, és sürgették, hogy az oktatással kapcsolatos döntésekből ne hagyják ki az érintetteket, vagyis a diákokat.

Az Operánál, az Andrássy úton tartott tüntetés első felszólalója, Ország Olivér, a Független Diákparlament egyik szóvivője azt mondta, a fiatalok jelentik a megoldást a nemzet minden problémájára, az ő beleegyezésük nélkül semmilyen döntés nem születhetne az országban.

Hozzátette, évek óta próbálnak konstruktív javaslatokkal hozzájárulni ahhoz, hogy korszerű oktatás legyen Magyarországon, a tudásuk versenyképes legyen az európai diákokéval, és a pedagógusok hivatása újra megbecsültté váljon. "Ehhez képest azt látjuk, hogy több ezer pedagógus hagyta el a pályát, több ezer tanuló esett ki az oktatási rendszerből, és aki benne marad, azt sem készítik fel az életre" - hangsúlyozta a szóvivő.

Nagy Blanka kecskeméti diák arról beszélt: az oktatási rendszer arra nevel, hogy ha segítséget kérsz, ostoba vagy, pedig a gyengébben teljesítőket felhúzni kellene, nem pedig megbélyegezni.

Elhangzott az is, hogy a diákok elégtelennek ítélték a kormány oktatáspolitikáját; pótvizsga április 8-án lesz, a vizsgabiztos pedig a magyar nép, amelynek része a diákság is.

Gyetvai Viktor, a Független Diákparlament képviselője úgy látta, ha nem próbálnak beleszólni a közéletbe, a politika fog beleszólni az ő életükbe. Hangsúlyozta, sokan külföldre kényszerülnek, pedig senkinek nem szabadna az "élhető oktatás" és a hazája között választania. 

Az Andrássy úton jelen volt mások mellett Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, Hadházy Ákos, az LMP társelnöke, Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke, és Demeter Márta LMP-s országgyűlési képviselő.

A tömeg az Opera előtt felállított színpadtól a Székely Mihály utcáig megtöltötte az Andrássy utat.

A tömegben olyan táblákat lehetett látni, mint "És te hova migrálsz?" "1300 milliárdot az oktatásra!", "Itt maradunk". Többen azt skandálták, hogy "Szabad ország, szabad oktatás!", "Európa!", "Mi vagyunk a nép!".

A szónoklatok végén az egyik szervező arra szólította fel a tömeget, hogy vonuljanak a Magyar Nemzeti Múzeum elé, és közösen szavalják el a Nemzeti dalt. Az emberek az Andrássy úton és a Károly Körúton keresztül érték el múzeumot, ahol a szervezők egy kisteherautóról elszavalták a Petőfi-verset, valamint felolvasták saját követeléseiket, illetve az 1848-as forradalom 12 pontját.

Néhány résztvevő átmászott a múzeum kerítésén, és a Múzeumkertben, illetve a múzeum lépcsőjén zászlót lobogtattak, és rigmusokat skandáltak. A biztonsági őrök felszólítására a rendezvény végén elhagyták a lezárt Múzeumkertet.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×