eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel

Sűrű napok állnak a választást lebonyolító szervek előtt

Az áprilisi országgyűlési választás szavazólapjainak adattartalmáról a jelöltek nyilvántartásba vételéről szóló határozatok jogorvoslatainak lezárulta után, várhatóan a jövő hét közepén - a Nemzeti Választási Iroda (NVI) által meghatározott időpontban - döntenek az egyéni választókerületi választási bizottságok.

Az egyéni választókerületekben induló jelöltek bejelentésére hétfőn 16 óráig volt lehetőség. Az egyéni választókerületi választási bizottságok mellett működő választási irodáknak kell ellenőrizniük a benyújtott ajánlások hitelességét és azt, hogy van-e ötszáz érvényes ajánlása a jelöltnek. A választási bizottságoknak a bejelentéstől számított négy napjuk van arra, hogy nyilvántartásba vegyék a jelölteket.

A hétfőn bejelentett jelöltek nyilvántartásba vételéről legkésőbb pénteken kell dönteniük a bizottságoknak, ez ellen három napig - hétfőig - van lehetőség fellebbezéssel élni a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB). Az NVB-nek szintén három napja van a fellebbezés elbírálására, vagyis a testület legkésőbb jövő csütörtökig (15-éig) dönt a fellebbezésekről.

Ez ellen a döntés ellen megint megnyílik a jogorvoslati út, három napon belül - vasárnapig (március 18-ig) - lehet a Kúriához fordulni bírósági felülvizsgálati kérelemmel. A Kúriának szintén három napja van a kérelem elbírálására, vagyis - ha minden érintett kihasználja a számára rendelkezésre álló időt - március 21-én lenne jogerős a jelöltek nyilvántartásba vételről szóló, március 9-én meghozott döntés.

Azonban várhatóan a bizottságok és a bíróság "gyorsítanak", nem várják meg a háromnapos határidő lejártát a döntésük meghozatalára, így már a jövő hét közepén végleges lehet az egyéni választókerületi jelöltek névsora.

Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok ekkor állapítják meg a szavazólapok adattartalmát, ez az úgynevezett "imprimálás". Ennek során a jelölőszervezetek delegáltjaival bővült választási bizottságok elfogadják a szavazólapon szereplő jelöltek, jelölőszervezetek nevét, valamint azok logóját, vagyis a szavazólap "képét".

A választási eljárásról szóló törvény meghatározza, hogy a jelölőszervezetek logóját egy 20 milliméter magas, 40 milliméter széles területen kell feltüntetni.

Vannak olyan egyéni választókerületek, ahol húsznál is többen indulnak a választáson. Problémát jelenthet, hogy a jelöltek nem abc-, hanem a választási bizottság által kisorsolt sorrendben szerepelnek az igen hosszú szavazólapon, ami nehezítheti a jelöltek közötti eligazodást.

A szavazólapok képét a jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek alapján a Nemzeti Választási Iroda készíti el, ezt az egyéni választókerületi választási bizottságok hagyják jóvá, azt követően kezdődhet meg a szavazólapok nyomtatása.

A szavazólap képe ellen a jogorvoslati határidő egy nap.

Címlapról ajánljuk
Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.

Hajdu János: a TEK megpróbál lépést tartani az informatikai robbanással

A terrorelhárítás fejlődését bemutató kiállítás nyílt a Rendőrmúzeumban, az áprilisig megtekinthető tárlat a XX. század elejétől kezdődően bemutatja az összes fontos, Magyarországon történt merényletet, terrorcselekményt – mondta az InfoRádióban a Terrorelhárítási Központ főigazgatója. Hajdu János rendőr altábornagy szerint Európában és a világban is számos helyen nagyra becsülik a TEK tevékenységét, és arról is beszélt, milyen új kihívásokkal kell szembenéznie a jövőben a központnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×