Az ágazatban 2016-ban megkezdődő fellendülés az idén is folytatódik, amit a beruházási érték és a hozamok, a kereslet, a bérbeadottsági mutatók és a bérleti díjak egyaránt mutatnak – mondta a Magyar Időknek Kovács Attila, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) nemrég megválasztott alelnöke, a Horizon Development Kft. ügyvezető partnere. Az alelnök kifejtette: a hazánkban is egyre jelentősebb nemzetgazdasági tényezőt jelentő ingatlanfejlesztési szektorban – a korábban megszokotthoz hasonlóan – az irodafejlesztés a legmeghatározóbb terület, amelyet nem sokkal lemaradva követnek a lakóingatlan-beruházások.
Noha a tavalyi adatok szinte elhanyagolható szállodafejlesztési tevékenységet mutattak, az IFK e területen is számottevő növekedési lehetőséget lát.
A teljes ingatlanfejlesztési ágazatot figyelembe véve idén az elmúlt évtized legkiemelkedőbb eredményét várjuk – emelte ki Kovács Attila.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a kedvező piaci és növekedési kilátások megvalósulásának legnagyobb kockázata az építőipari kapacitáshiány.
A piacon már jelenleg is csaknem 30 százalékos építőipari áremelkedés érzékelhető, amely részben felelőssé tehető a több fejlesztésnél tapasztalható jelentős határidőkésésért, ütemezési nehézségekért – magyarázta.
Mivel a bérszínvonal továbbra is elmarad a nyugat-európai szinttől, az elvándorlás miatti munkaerőhiány is jelentős gondokat okoz a szektorban.
Ennek megoldása lehet a rejtett munkaerő bevonása átképzéssel, ami középtávon jelenthet gyógyírt, rövid távon pedig a munkaerőimport, például Ukrajnából, ideiglenes munkavállalási engedéllyel – fejtette ki Kovács Attila.
A szakember hangsúlyozta: az IFK kormányzati beavatkozást tart szükségesnek, hogy megállítsák a helyzet további romlását, megakadályozva ezzel a nagyberuházások ellehetetlenülését.