eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Paks II: újabb nehézségek

Paks II: újabb nehézségek

Magyar-orosz gazdasági fórumot tartott a Magyar Kereskedelmi és Ipar Kamara a Paks II. projekt aktuális kérdéseiről. Tóth Imre, az MKIK tiszteletbeli elnöke az InfoRádiónak elmondta nincs elég magyar szakember, képzéseket kell indítani, késésben van a projekt és nehéz lesz a szerződésbe foglalt 40 százalékos magyar kivitelezői arányt tartani.

Tóth Imre, az MKIK tiszteletbeli elnöke az InfoRádiónak elmondta: nincs elég magyar szakember, képzéseket kell indítani, késésben van a projekt és nehéz lesz a szerződésbe foglalt 40 százalékos magyar kivitelezői arányt tartani.

Meg kell találni azokat a technikákat, amelyekkel a magyar vállalkozásokat be lehet vonni a projektbe – jegyezte meg a Magyar Kereskedelmi és Ipar Kamara tiszteletbeli elnöke.

„Úgy érzékelem, hogy az új tárca nélküli miniszter egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy összehangolja ezt a munkát és érdemben foglalkozzon a projekt gyorsításával.

Másfél éves hátrányban vagyunk.”

Tóth Imre elmondta, hogy a Roszatom főtervezője a jövő héten tárgyal a huszonöt legnagyobb magyar kivitelező- és tervezővállalattal a projekt következő teendőiről, a minősítési rendszerekről és a tenderekről.

„Már ősszel megjelennek az első tenderek a felvonulási terület építkezéseiről. Csúcsidőben akár tízezer ember fog dolgozni a paksi atomerőmű építésén.”

Az erőmű utolsó blokkját 1985-ben helyezték üzembe, azóta nem építettünk erőművet, ezért a magyar vállalkozásokat szakmailag fel kell készíteni – mondta el az MKIK tiszteletbeli elnöke. Tóth Imre kijelentette:

„nincs elegendő szakember Magyarországon.”

Hozzátette, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának komoly teendői lesznek a szakképzés területén, mert

hiányosak a szakmai ismeretek.

„Van ugyan adaptációra alkalmas magyar mérnökállomány, de egy részük nem beszél nyelveket. A fő tervezővel arról is beszélnek, hogyan lehet a külföldön most épülő atomerőműveknél tréningeztetni a magyar szakembereket, és hogyan lehet onnan idehozni olyan szakembereket, akik a magyarokkal együtt tudnak dolgozni.”

Tóth Imre hangsúlyozta, nem néhány szakemberről van szó, lesz olyan időszak, amikor három-négyszáz minősített hegesztő dolgozik majd.

„Ennyit még Európában sem könnyű összeszedni.”

A Roszatom akkor is fel fogja építeni Paks II-t, ha nincsenek szakembereink, csak akkor nem lesz meg a 40 százalékos magyar beszállítói arány, ezer-ezerkétszáz milliárd forintnál ez igen jelentős összeg – fogalmazott az MKIK tiszteletbeli elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×