A mese nagyon sok módon tud segíteni a gyermeknek-- hangsúlyozta Kádár Annamária pszichológus az InfoRádió Családi hét című magazinjában.
"Már magának a mesélésnek a rítusa is
érzelmi intelligenciát fejleszt.
Hisz amikor ott ülök szülőként a gyermekem ágya mellett, és megteremtem azt az átmeneti teret, ahová a gyermek be tud lépni, ahol a valóságot és a fantáziát ketté tudja választani egy mozgalmas nap lezárásaként, ez a későbbi bizalmas szülő-serdülő beszélgetések alapja is lesz" - mutatott rá az egyetemi docens.
Hozzátette: tehát
önmagában már az a kontextus is sokat jelent, ahogyan mesélünk.
Arra is kitért, hogy egy gyermek nagyon sok mindent meg tud tanulni egy meséből.
"Először is azt, hogy merjek kimozdulni a saját komfortzónámból, tudjam elvinni magammal a hamuba sült pogácsákat,
merjek megküzdeni saját belső sárkányaimmal, a félelmekkel, a szorongásokkal,
és tudjak felmászni a saját égig érő fámnak a tetejére" - fogalmazott Kádár Annamária.
"A mese éppen olyan, mint a gyermek gondolkodása" - világította meg az egyetemi adjunktus. Vagyis -tette hozzá - fehéren-feketén mutatja be a világot, ahol élesen elkülönülnek a jó és a rossz szereplők.
Tehát
egy gyermek számára a mese egy természetes közeg, amiben otthonosan mozog
- hangsúlyozta.
A pszichológus szerint érdemes odafigyelnünk azokra a történetekre, mesékre is, amelyeket a gyermek talál ki. Nagyon jól tetten érhető, hogy a valóság elemeit mennyire beleszövik a történeteikbe.
"A gyermekek által kitalált mesékben volt olyan királylány, aki instant tyúkhúslevest főzött az édesapjának ebédre, vagy a király elment a szomszédba kölcsönkérni pénzt a fizetésig, vagy az állatoknak be kellett fizetniük az erdőadót, volt olyan elefántgyerek, akit elkergettek otthonról, mert naponta kétmillió kérdést tett fel, és a királylányokat este nyolcig engedték le játszani. A szegény ember fia pedig az aranyhalacskától a három kívánság egyikeként azt kérte: bárcsak hozna egy csomag cigarettát, aminek a gyárból hazatérő apukája nagyon örülne" - mesélte tapasztalatai alapján a pszichológus.