Infostart.hu
eur:
381.74
usd:
327.44
bux:
109497.71
2025. december 5. péntek Vilma
Tartásdíj: fontos változások léptek életbe

Tartásdíj: fontos változások léptek életbe

Három évnél régebbi tartásdíj követelést nem lehet bírósági úton érvényesíteni. Akár egy összegben vagy egy ingatlan átruházásával is rendezheti a tartásdíjat a szülő – ismertette az új Polgári Törvénykönyvben szereplő változásokat Fehérné Gál Tünde, a Budapest Környéki Törvényszék tanácselnöke.

„Az ugyan nem változott, hogy a tartási igény hat hónapra visszamenőleg érvényesíthető, az viszont változás, hogy a tartási igény elévülése három év. Ez azt jelenti, hogy

három évnél régebbi tartásdíj követelést nem lehet bírósági úton érvényesíteni”

- ismertette Fehérné Gál Tünde.

Hozzátette: szintén fontos változás, hogy a tartásdíj megállapítása határozott összegben történik.

A tanácselnök elmondta: tartásdíjat elsősorban a szülők kötelesek megfizetni, ám ha nincs olyan szülő, aki kötelezhető lenne a tartásdíj fizetésére, akkor a nagyszülő az, aki a gyermek tartására kötelezhető lehet.

A szülő és a nagyszülő között azonban különbség van a tartásdíj mértéke szempontjából.

„A szülő a saját eltartásának rovására is köteles tartásdíjat fizetni – kivéve, ha a gyereknek van munkája vagy van a vagyonának jövedelme vagy más olyan rokona, aki tartásdíjat fizet. Mivel a nagyszülők távolabbi felmenők, náluk a tartási kötelezettség korlátozott” - fejtette ki Fehérné Gál Tünde.

Tartásdíj: fontos változások léptek életbe

A tanácselnök elmondta: már a régi gyakorlat is ismerte – egy polgári kollégiumi állásfoglalás szerint – azt, hogy

a szülő egy vagyontárgy, ingatlan átruházásával vagy egy egyszeri pénzösszeg juttatásával is kifizetheti a tartásdíjat egy kiskorú gyermek esetében.

Nagykorú gyermeknél azonban ez a szabály nem mérvadó.

Fehérné Gál Tünde közölte, hogy a bíróság azonban ilyen jellegű ítéletet nem hoz, ebben a szülők állapodhatnak meg.

„Ha peren kívül egyeznek meg, akkor a gyámhatóság jóváhagyása kell, ha pedig perben, akkor a bíróság hagyja jóvá” - közölte a Budapest Környéki Törvényszék tanácselnöke.

A témával bővebben a ma este nyolc órakor kezdődő Paragrafus című jogi magazinműsor foglalkozik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta, a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját. Nem vagyunk még kint a vízből, de egy kevésbé feszült és kockázatos időszak előtt állhatunk. Ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Drónok veszélyeztették Zelenszkij életét, Ukrajna egyik legnagyobb városa ellen készül orosz offenzíva – Háborús híreink pénteken

Drónok veszélyeztették Zelenszkij életét, Ukrajna egyik legnagyobb városa ellen készül orosz offenzíva – Háborús híreink pénteken

Egy ír hadihajó több drónt észlelt Volodimir Zelenszkij repülőgépének útvonala közelében, az ukrán elnök Dublinba érkezésekor. A drónok pontosan akkor és ott repülhettek el, ahol az ukrán elnök útvonala az eredeti tervek szerint vezetett volna. Oroszország nagyobb offenzívára készül, azzal a céllal, hogy elfoglalják Odesszát és Mikolaivet, elvágják Ukrajnát a Fekete-tengertől – írta meg két orosz katonai elemzőre hivatkozva az orosz MK.ru. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×