A magyarok átlagosan 11-12 nap szabadságot vesznek ki a nyári időszakban, ez az évi összes szabadságuk 40 százaléka. Állapította meg a Profession 1000 fő megkérdezésével készült felmérése. Páthy-Dencső Blanka kutatásvezető azonban egy megdöbbentő adatra is felhívta a figyelmet.
„A válaszadók 52 százalékával fordult elő, hogy csak papíron mentek szabadságra. Ez az arány az egészségügyben dolgozóknál a legmagasabb, ott 55 százalék is azt mondta, hogy valójában a nyaralásra kivett napok alatt is dolgozniuk kellett.”
A kutatás azt is megállapította, hogy akik nem is járnak annyira pórul, hogy szabadság alatt is dolgozniuk kelljen, csak nehezen és nem mindig akkor vehetik ki a szabadságukat nyáron, amikor szeretnék. Azonban a megkérdezettek 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kollégáik tiszteletben tartják, ha szabadságon vannak és 63 százalékukat főnöke sem zaklatja a pihenésük idején.
A legtöbb szabadságot a jómódúak és az idősebb munkavállalók élvezhetik.
„A nyaralással töltött napok száma a jobb anyagi körülményekkel együtt növekszik. A harminc év alatti korosztálynál az átlagosnál kevesebb, 9 napra csökken, a negyven év felettiek, illetve a jobb anyagi körülmények között élők 12 napnál több szabadságot terveznek.”
Kevesen mennek egy hétnél több szabadságra egyszerre, bár a megkérdezettek többsége úgy gondolja két hét pihenés egyben lenne igazán feltöltő hatású.