eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

"Parlamenti demokráciában nem lehetett volna kiírni a vasárnapi népszavazást"

Lövétei István alkotmányjogász szerint az Albert házaspár által megfogalmazott kérdés nem vonatkoztatható az egészségbiztosítási törvénycsomagra. A kérdés ugyanis a több-biztosítós modellről szól, míg a törvényben egy biztosító és több pénztár szerepel. Az alkotmányjogász úgy véli: a népszavazás intézménye reformra szorul, mert egy parlamentáris demokráciában nem lehetett volna a vasárnapi népszavazást kiírni.

Az egészségügyi törvény, amit február 11-én fogadott el az Országgyűlés, nem hozna létre több-biztosítós egészségbiztosítási rendszert: fennmarad az egységes és kötelező társadalombiztosítás, az ellátási rendszert azonban az emberek több, önállóan működő pénztár közvetítésével vehetnék igénybe - mondta az InfoRádió által megkérdezett alkotmányjogász.

Éppen ezért az Albert házaspár által megfogalmazott kérdés nem vonatkoztatható az egészségbiztosítási törvénycsomagra, azt azonban el lehet vele érni, hogy egy eredményes népszavazás esetén a létrejött rendszert legalább három évig ne lehessen több-biztosítóssá alakítani - közölte Lövétei István.

Az alkotmányjogász szerint a házaspár újabb kérdése már közelebb áll a törvénycsomag lényegéhez, és alkalmas lenne a törvény hatályának megállítására. A kérdés arra vonatkozik: egyetért-e a lakosság azzal, hogy Magyarországon a jelenlegi egybiztosítós, szolidaritás elvű kötelező egészségbiztosítási rendszerben nyereségérdekelt magánbefektetők tulajdoni részt ne szerezhessenek.

A kérdést az Országos Választási Bizottság hitelesítette, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy lesz-e róla népszavazás. Lövétei István úgy véli: az emberek belefáradnak a referendumok körülötti vitába, és a demokratikus intézmény végleg lejáratódna.

Az alkotmányjogász szerint a március 9-i népszavazást pro forma ki lehetett írni, hiszen arról az Alkotmánybíróság hozott határozatot. Lövétei István ugyanakkor úgy gondolja, hogy egy parlamentáris rendszerben olyan jellegű népszavazást, amely egy kormányzati alternatívára irányul, nem lehetne megtartani.

Hanganyag: Molnár Anikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×