Infostart.hu
eur:
388.71
usd:
330.52
bux:
110890.99
2025. december 22. hétfő Zénó

Áprilistól fizetni kell az autóutakon is

Fizetőssé tenné az autóutakat a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium áprilistól. A Magyar Autóklub kifogásolja, hogy csak a sajtón keresztül értesült a tervezetről.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium felülvizsgálja a jelenleg ingyenesen igénybe vehető autóutak, és autópálya-szakaszok körét, és az új szabályozás áprilisi bevezetésével minden járműkategóriában az igazságosság elvét szeretnék érvényesíteni - mondta a tárca szóvivője.

A Népszabadság csütörtöki számában írt arról, hogy a GKM az új rendelet szerint az összes gyorsforgalmi úton kötelezővé tenné a matricás útdíjfizetést valamennyi jármű-kategória számára.

Mindenki fizessen

A tervezet februárban kerül a kormány elé. Célja, hogy ne csak a matricavásárlók, de azok is fizessenek a jelenleg díjmentes autópálya-szakaszok használatáért, akik jelenleg csak ezeken a szakaszokon közlekednek - tette hozzá a szóvivő.

Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. kezelésében lévő autóutak és autópályák most közel 30 százaléka, mintegy 280 kilométer használata díjmentes. Azt azonban még nem lehet tudni, hogy melyeket teszik áprilistól fizetőssé.

A minisztérium nem számít arra, hogy az autóutak díjasításának következtében jelentős autóforgalom terhelődne az alacsonyabb rendű útvonalakra. Az előterjesztés szerint hogy a 12 tonna teherbírásnál nagyobb teherautóknak áprilistól a díjas autópályákon kívül mintegy ezer kilométernyi főút használatért is fizetniük kell majd.

A Magyar Autóklub tiltakozik

A GKM szóvivője elmondta, hogy a tervezet közigazgatási egyeztetése már lezárult, az érdekképviseletekkel a jövő héttől egyeztetnek.

A Magyar Autóklub azonban kifogásolja, hogy a minisztérium nem küldte el nekik a terveket, az új szabályozásról csak a sajtóból értesültek.

Az érdekvédelmi szervezet tiltakozik az ellen, hogy bármikor az autóutakon kívül a díjfizetési kötelezettség a személyautókra is kiterjedjen, és nem értenek egyet az előterjesztés szerinti kilométer-arányos díjfizetési rendszer távlati bevezetésével sem.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Az amerikai tőzsde ritka teljesítményre készül – már csak 3% hiányzik

Az amerikai tőzsde ritka teljesítményre készül – már csak 3% hiányzik

Emelkedéssel zártak pénteken az amerikai tőzsdék, amelyet az ázsiai piacokon szintén erősödés követett ma reggel. A mesterséges intelligencia körüli feléledő optimizmus hozzájárult a jó hangulathoz. Európában ehhez képest visszafogott mozgások voltak a mai kereskedésben, enyhe esés volt a jellemző a tőzsdéken. Közben a nemesfémek ralija tovább folytatódott, az arany új történelmi csúcsra ment, de jól teljesít az ezüst is. Emelkedett az olaj ára is a Venezuela közelében fokozódó geopolitikai feszültségek miatt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×