Infostart.hu
eur:
384.51
usd:
329.04
bux:
121308.37
2026. január 21. szerda Ágnes

Parlamenti bizottság alakulhat a fejlesztések felügyeletére

Hét javaslat megvitatását indítványozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az önkormányzatok egyeztető fórumának első ülésén szerdán a Parlamentben. Kósa Lajos fideszes polgármester példátlannak nevezte, hogy a kormány nem egyeztetett a költségvetés benyújtása előtt.

Az indítványok elsősorban fejlesztéspolitikával kapcsolatosak. Szerepel közöttük az, hogy az Országgyűlésben alakuljon az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti bizottság, amelyben kormánypárti és ellenzéki képviselők azonos számban vannak, ellenzéki elnökkel.

A miniszterelnök ezen kívül határidőket javasolt az önkormányzati, területfejlesztési törvény módosításának menetrendjére, az önkormányzati finanszírozási rendszer átalakításának ütemezésére, illetve az önkormányzatok és kistérségek fejlesztési, illetve akcióterveinek elkészítésére.

Kósa: példátlan a kormány eljárása

Debrecen fideszes polgármestere kijelentette: ragaszkodnak ahhoz, hogy a regionális fejlesztési tanácsok élén választott önkormányzati vezetők legyenek.

Kósa Lajos példátlannak nevezte, hogy a kormány a költségvetés benyújtása előtt nem egyeztetett az önkormányzati szövetségekkel, de azt is kifogásolta, hogy az önkormányzatok által fenntartott intézmények sorsát illetően és a közigazgatás átszervezése ügyében sincs tárgyalás a kormány és az önkormányzatok között.

Az ellenzéki városvezető szerint nem egyszerűen arról van szó, hogy a miniszterelnök rendkívül udvariatlan módon, a bizalmat leépítve dönt közigazgatási átszervezésekről, hanem automatikusan eltaszít egy segítő kezet is, hiszen sok polgármester úgy gondolja, hogy belenyúl saját városa költségvetésébe, csak hogy ott legyen egy regionális szervezet.

A KDNP kommunikációs trükknek nevezte az önkormányzati egyeztető fórumot.

Demszky: egységes érdekképviselet kellene

Demszky Gábor liberális főpolgármester hozzászólásában ugyanakkor úgy vélte, hogy a kormány és az önkormányzatok egyeztetésében nem a kormány, hanem az önkormányzati oldal jelenti a problémát, mert nincs egységes érdekképviselete.

"Az önkormányzati oldalon egy szövetség, megfelelő egységes érdekképviselet kellene" - hangsúlyozta Budapest főpolgármestere, aki szerint nincs szükség 7 önkormányzati szövetségre, amelyeket csak a személyes ambíciók tartanak fenn.

Az SZDSZ-es politikus a miniszterelnökhöz fordulva azt szorgalmazta, hogy az önkormányzatoknak jutó pénzt a GDP arányában kellene rögzíteni, illetve, hogy a fejlesztési pénzek legyenek összhangban a működéssel.

Õk tárgyalnak

A tanácskozáson megjelent mind a 17 megválasztott megyei közgyűlési vezető is, akiket eredetileg nem hívtak meg az ülésre. Rajtuk kívül a megyei jogú városok polgármesterei, a regionális fejlesztési tanácsok vezetői és Demszky Gábor főpolgármester képviseli az önkormányzati oldalt.

A kormányoldal tárgyalói a miniszterelnök, Lamperth Mónika önkormányzati miniszter és Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánymegbízott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Faragó Tamás: a spanyolok feladták a kreatív pólót, Vogel Soma ismét kulcsfigura volt

Faragó Tamás: a spanyolok feladták a kreatív pólót, Vogel Soma ismét kulcsfigura volt

A magyar férfi vízilabda-válogatott a világ- és Európa-bajnoki címvédő Spanyolország legyőzésével bejutott a belgrádi Eb elődöntőjébe, ahol a görögök lesznek az ellenfelek. A Nemzet Sportolója az InfoRádióban elmondta: jó húzás volt Varga Zsolt részéről, hogy a torna elején inkább Csoma Kristóf védett többet, a „negyeddöntővel felérő” spanyolok elleni meccsen viszont végig Vogel Soma volt a kapuban, így megvoltak a tartalékai.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugranak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugranak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére. Az elnök kijelentései enyhítették némileg a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, és az amerikai piacok is kisebb felpattanást mutatnak. A menedékeszközök eközben jól teljesítenek, az arany ára új csúcsra emelkedett. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×