eur:
392.93
usd:
366.5
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin
Hadházy Ákos, az LMP parlamenti képviselője az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. június 4-én.
Nyitókép: Balogh Zoltán

Ez történik, ha valaki bojkottal kezdi a parlamenti ciklust

A hétvégi momentumos bejelentésből következő tényeket az InfoRádió foglalta össze.

Az Országgyűlés az alakuló ülés bojkottját tervező momentumos képviselők nélkül is gond nélkül megalakul, a távol maradók azonban se politikai mozgásteret, se fizetést nem kapnak addig, ameddig nem teszik le az esküjüket, sőt még a frakciójuk sem alakulhat meg. A megnevezett párt egyelőre nem árulta el, hogy mikor ülnek be a törvényhozásba.

"Mi a parlament alakuló ülését bojkottálni fogjuk" - a szombati bejelentés alapján egyelőre ennyi biztos, Fekete-Győr András volt elnök, leendő frakcióvezető a további lépésekről "a következő napokban, hetekben" ígért tájékoztatást.

A Momentum mégis részt vehet az alakuló ülésen akkor, ha a Fidesz garantálja, hogy

  • nem változtatja meg egyoldalúan a választási és az önkormányzati törvényt,
  • a közmédia élére konszenzusos vezetők kerülnek,
  • az ellenzéki politikusok ellenőrizhetik az állami szerveket és
  • kezdeményezhetik vizsgálóbizottságok felállítását, továbbá
  • visszavonják a "feleslegesen fenntartott" veszélyhelyzeti jogrendet.

Minderről Hadházy Ákos egyéni mandátumot szerzett, eddig független - a továbbiakban momentumos - parlamenti képviselő beszélt a hétvégén.

"Nagyon remélem, hogy tárgyalások fognak indulni nemcsak a nyitóülésen való részvételről, hanem a teljes parlamenti munkáról is, pontosabban annak a kivédésről, hogy hogyan lehet úgy kihasználni a mandátum adta lehetőségeket, hogy

a látszata se maradjon meg annak, hogy esetleg egy díszellenzéki szerepet vállalnak el a képviselők"

- írta a Facebookon.

Bojkott esetén a plenáris ülésen való képviselői részvétel tilos, ugyanígy a bizottsági tagság sem lehetséges, a felszólalás, a szavazás, az indítványbenyújtás szintén. Később azonban letehetik az esküt - akár csak éppen Hadházy Ákos 2018-ban.

Hogy erre az Országgyűlés megalakulása után mennyi idő van, arra az Alaptörvényből lehet következtetni, amely azt írja, hogy "az országgyűlési képviselő munkája megszűnik, ha egy éven keresztül nem vesz részt az Országgyűlés munkájában". Vagyis a momentumosok akár jövő tavaszig is elhúzhatják a bojkottot.

Jelenleg még az sem világos, hogy a megbízólevelüket átveszik-e a Nemzeti Választási Bizottságtól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Gazdasági elemzők az Arénában: a „másnaposság” után hamarosan dinamikus pályára állhat a magyar gazdaság

Nagyjából a Magyar Nemzeti Bank várakozásainak megfelelő adatokat vár idén a magyar gazdaságtól Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágvezetője és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Úgy vélik, az elmúlt időszak gazdasági válságainak egyik legfőbb tapasztalata, hogy sokkal több váratlan helyzetre kell felkészülnie a világnak.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×