eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hadházy Ákos, az LMP parlamenti képviselője az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. június 4-én.
Nyitókép: Balogh Zoltán

Ez történik, ha valaki bojkottal kezdi a parlamenti ciklust

A hétvégi momentumos bejelentésből következő tényeket az InfoRádió foglalta össze.

Az Országgyűlés az alakuló ülés bojkottját tervező momentumos képviselők nélkül is gond nélkül megalakul, a távol maradók azonban se politikai mozgásteret, se fizetést nem kapnak addig, ameddig nem teszik le az esküjüket, sőt még a frakciójuk sem alakulhat meg. A megnevezett párt egyelőre nem árulta el, hogy mikor ülnek be a törvényhozásba.

"Mi a parlament alakuló ülését bojkottálni fogjuk" - a szombati bejelentés alapján egyelőre ennyi biztos, Fekete-Győr András volt elnök, leendő frakcióvezető a további lépésekről "a következő napokban, hetekben" ígért tájékoztatást.

A Momentum mégis részt vehet az alakuló ülésen akkor, ha a Fidesz garantálja, hogy

  • nem változtatja meg egyoldalúan a választási és az önkormányzati törvényt,
  • a közmédia élére konszenzusos vezetők kerülnek,
  • az ellenzéki politikusok ellenőrizhetik az állami szerveket és
  • kezdeményezhetik vizsgálóbizottságok felállítását, továbbá
  • visszavonják a "feleslegesen fenntartott" veszélyhelyzeti jogrendet.

Minderről Hadházy Ákos egyéni mandátumot szerzett, eddig független - a továbbiakban momentumos - parlamenti képviselő beszélt a hétvégén.

"Nagyon remélem, hogy tárgyalások fognak indulni nemcsak a nyitóülésen való részvételről, hanem a teljes parlamenti munkáról is, pontosabban annak a kivédésről, hogy hogyan lehet úgy kihasználni a mandátum adta lehetőségeket, hogy

a látszata se maradjon meg annak, hogy esetleg egy díszellenzéki szerepet vállalnak el a képviselők"

- írta a Facebookon.

Bojkott esetén a plenáris ülésen való képviselői részvétel tilos, ugyanígy a bizottsági tagság sem lehetséges, a felszólalás, a szavazás, az indítványbenyújtás szintén. Később azonban letehetik az esküt - akár csak éppen Hadházy Ákos 2018-ban.

Hogy erre az Országgyűlés megalakulása után mennyi idő van, arra az Alaptörvényből lehet következtetni, amely azt írja, hogy "az országgyűlési képviselő munkája megszűnik, ha egy éven keresztül nem vesz részt az Országgyűlés munkájában". Vagyis a momentumosok akár jövő tavaszig is elhúzhatják a bojkottot.

Jelenleg még az sem világos, hogy a megbízólevelüket átveszik-e a Nemzeti Választási Bizottságtól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×