Lassan egy éve, hogy elhidegült egymástól a két testvérnemzet kormánya. A cseh és a szlovák kabinet közti közös kormányülések azért szakadtak meg, mert Petr Fiala cseh miniszterelnök és kormánya más álláspontot képvisel az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, mint szlovák kollégája, Robert Fico. A kormányközi konzultációkkal kapcsolatban Petr Fiala elmondta, hogy az egy speciális formátum, amely nem elengedhetetlen, hanem egyfajta többlet.
„A jelenlegi helyzetben egy ilyen formátum nem lenne helyénvaló, és semmilyen előnnyel nem járna” – fogalmazott a rádióműsorban, és hozzátette, hogy ennek ellenére továbbra is munkakapcsolatban áll Robert Ficóval, és a két ország miniszterei is folyamatosan kommunikálnak egymással.
Petr Fiala kitért a szlovák miniszterelnök múlt pénteki kijelentéseire is, amelyeket a diplomáciai testület tagjaival való találkozóján tett. Fico ezen az eseményen azzal vádolta Csehországot, hogy beavatkozik Szlovákia belügyeibe, és közvetlenül a jelenlévő cseh nagykövethez, Rudolf Jindrákhoz intézte szavait.
„Teljesen helytelennek tartom a szlovák kormányfő megjegyzését, különösen egy olyan profi nagykövettel szemben, mint Rudolf Jindrák, aki valóban azon dolgozik, hogy a cseh–szlovák kapcsolatok a nehéz időkben is a lehető legjobbak legyenek” – jelentette ki Petr Fiala.
A cseh miniszterelnök szerint
a szlovák politikába a cseh kormánykoalíció egyetlen képviselője sem avatkozik be, ugyanakkor joguk van megszólalni, ha Szlovákia lépései érintik a cseh érdekeket.
„Ha a szlovák miniszterelnök Moszkvába utazik Vlagyimir Putyinhoz, az nem olyasmi, ami összhangban lenne Csehország érdekeivel” – jegyezte meg Petr Fiala, hozzátéve, hogy ha valaki inkább Brüsszelt kritizálja, mint Moszkvát, az biztosan nem olyasmi, amit a jelenlegi bonyolult nemzetközi helyzetben a cseh kormány saját érdekének tekinthetnének.
A cseh kormányfő a védelmi kiadások növeléséről is beszélt. Petr Fiala szerint a NATO-tagállamok védelmi kiadásainak növelése alapvető szükséglet.
„A világ körülöttünk nem biztonságos. A konfliktusok, a növekvő hibrid és kibertámadások világosan mutatják, hogy Európának magának kell gondoskodnia a biztonságáról. Örömmel mondhatom, hogy Csehország teljesíti a NATO-kötelezettségvállalását, két százalékot adunk a védelemre, és készen állunk arra, hogy folytassuk ezt, és vitát folytassunk a hozzájárulás növeléséről” – fűzte hozzá a cseh miniszterelnök.