eur:
413.01
usd:
390.69
bux:
77936.21
2024. november 29. péntek Taksony
Oil pipeline in the sunset
Nyitókép: bjdlzx/Getty Images

Kiszámolták, mennyibe kerülhetnek egy amerikai családnak Donald Trump büntetővámjai

Újabb védővámokkal fenyegeti Kanadát, Mexikót és Kínát Donald Trump. A januárban hivatalba lépő, megválasztott amerikai elnök ezzel „visszavág az illegális migrációért, bűnözésért és drogokért”. De mit importál Amerika és mit veszíthet?

„Január 20-án, első elnöki rendeleteim közt írom alá, hogy Mexikó és Kanada esetében a nevetséges nyílt határon át beérkező minden terméket 25 százalékos vám sújtson” – posztolta ki Donald Trump saját, Truth Social közösségi platformjára. „Addig marad érvényben, amíg le ne állnak a drogok – különösen a fentanil – behozatalával és az illegális bevándorlók le nem állítják országunk elleni inváziójukat” – tette hozzá.

A két szomszédon kívül Kína kap még egy keményet: további 10 százalékos vámot a már meglévők tetejébe.

Trump Pekinget vádolja az amerikai városokat sújtó fentanil-problémával – a drog valóságos élő zombikká teszi a gyorsan függővé váló fogyasztókat.

Kína „bűne” az, hogy olyan vegyi anyagokat exportál, amelyekből összeállítható a drog.

Mexikó és Kanada vezetése is gyorsan reagált: előbbi vezetője, Claudia Sheinbaum elnök szerint így nem lehet kezelni a problémát és csak a közös vállalatok szenvednek majd kárt, Justin Trudeau miniszterelnök pedig felhívta Trumpot és azt bizonygatta, hogy komolyan veszik a határőrizetet.

Kommentátorok szerint a kemény vámok zavart okozhatnak Amerika ellátási láncaiban és a külföldi beszállítóktól függő iparágakban. Karl Schamotta, a Corpay Crossborder Solutions nevű cég stratégája szerint az intézkedések évi 270 milliárd dollár adóterhet, ár- és kamatláb-emeléseket hozhatnak magukkal. A dollár viszont erősödhet, ami jó az amerikai importőröknek és rossz az exportőröknek.

Amerika Kanadából behozott vezető importcikke a kőolaj, ebből júliusban napi 43 millió hordónyi érkezett

– írta az Amerikai Energiainformációs Ügynökségre hivatkozva a CNN. Ezenkívül autókat, gyártósorokat, műanyagot, faanyagot és más nyersanyagokat hoznak be az északi szomszédtól.

Mindeközben az Egyesült Államokban futó legtöbb autót Mexikóból importálják. A déli szomszéd 2023-ban Kína elé ugorva lett Amerika első számú külföldi kereskedelmi partnere. Mexikóból jön még sok elektromos cikk, gépek, olaj, optikai eszközök, jelentős volumenben bútor és alkohol. Kínából szintén tekintélyes mennyiségű háztartási elektronikai eszközt, gépeket, játékokat, sportcikkeket, bútort és műanyagárut szállít az Egyesült Államok.

Kanada és Mexikó esetében sok cikk vámmentesen jut be az amerikai piacra,

annak a kereskedelmi szerződésnek az értelmében, amelyet Trump még első kormányzása idején fogadtatott el, és amely felváltotta az általa bírált NAFTA-t, az Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt. Kommentátorok szerint a frissen bejelentett vámokkal esetleg megsértheti az általa kikényszerített új egyezményt. Azt is hozzáteszik, hogy bár Donald Trump szerint az érintett országok fizetik meg a vámot, valójában azonban a cikkeket behozó cégek – és gyakran az amerikai fogyasztók. Sok közgazdász szerint az lehet az eredményük, hogy felpörög az infláció.

A Peterson Nemzetközi Gazdasági Intézet szerint akár 2600 dollár extra költséggel járhatnak az átlagamerikai család számára Donald Trump büntetővámjai.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demeter Szilárd: stratégiai helyek a múzeumok, mert a mai világban fontos a hiteles tudás

Demeter Szilárd: stratégiai helyek a múzeumok, mert a mai világban fontos a hiteles tudás

Most megy az éhezők viadala, hiszen jóval kevesebb egységnyi pénzből ugyanazt az intézményrendszert kell fenntartani – mondta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt a hazai közgyűjtemények finanszírozási lehetőségéről, a muzeológusi életpályamodellről és arról is, hogy mit is jelent az, hogy nehéz magyarnak lenni.

Olaf Scholz megelőző csapása: a liberálisoknak már kész forgatókönyvük volt a kilépésre

Csaknem egy hónapja, hogy megbukott a hárompárti német kormánykoalíció. Az ok a liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner és vele együtt pártja, a szabad demokrata FDP menesztése volt, amiről maga a kancellár, Olaf Scholz döntött. A szabad demokraták azonban már készültek a koalíció felmondására, olyannyira, hogy ennek időpontját "D-napként" meg is határozták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Elmondta Putyin, mikor pusztítaná el teljesen Ukrajnát, elkeserítő döntések előtt áll Kijev - Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Elmondta Putyin, mikor pusztítaná el teljesen Ukrajnát, elkeserítő döntések előtt áll Kijev - Híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy amennyiben Ukrajna atomfegyverekre tesz szert, úgy végleg elpusztítja az országot. Az ukrán katonák egyre gyakrabban panaszkodnak a fronton tapasztalható nehéz helyzet miatt, miközben Kijev a háború kirobbanása óta először emelte a háborús adót. Joe Biden amerikai elnök azt javasolta Zelenszkijnek, hogy szállítsa le a sorozási korhatárt 25-ről 18 évre. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×