eur:
411.32
usd:
392.49
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Peking, 2024. május 30.Csoportkép a kínai-arab együttműködési fórum 10. miniszteri találkozóján részt vevő politikusokról Pekingben 2024. május 30-án. Első sorban b-j: Hamad bin Isza ál-Halifa bahreini király, Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfő, Hszi Csin-ping kínai elnök, Mohamed bin Zájid an-Nahajan sejk, az Egyesült Arab Emírségek elnöke és Kaisz Szaíd tunéziai elnök.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Jade Gao

Washington gyanakodva figyeli Kína és az Arab Emírségek „románcát”

A mesterséges intelligencia terén való fokozottabb kooperációhoz vezethet az Egyesült Arab Emírségek vezetőjének pekingi látogatása. Erre már az amerikai kormányzat is felfigyelt, mivel stratégiai szektorokban erősödik az együttműködés.

Szorosabb együttműködésre utal a csúcstechnológiás iparágak (mesterséges intelligencia, informatika, új energiaforrások) terén is Hszi Csin-ping kínai elnök és Mohamed bin Zajid an-Nahajan, az Egyesült Arab Emírségek elnökének múlt heti, pekingi találkozója. A közel-keleti monarchia szeretné meglovagolni a mesterséges intelligencia keltette hullámot, továbbá erősítené csúcstechnológiás iparágait, ami Washington fokozódó nyomása ellenére elmélyítheti az Arab Emírségek és Kína közötti együttműködést – írja a South China Morning Post című hongkongi lap.

Ugyanakkor megfigyelők szerint a mélyebb kapcsolatok „nem visszafordíthatatlanok”. Abu-Dzabi az Egyesült Államok szövetségese, és kommentátorok szerint

híd lehetne a feszült viszonyban lévő Washington és Peking között.

Csakhogy Amerikában nem vált ki jó visszhangot, hogy az öbölország érzékeny ágazatokban támaszkodna a nagy konkurens Kínára.

„Kína támogatja az Arab Emírségek független fejlődési útját, nemzeti szuverenitásának védelmét, biztonsági és fejlesztési érdekeit és azt is, hogy a közös politikai bizalom alapján erősíteni akarja az együttműködést” – utalt a kínai elnök arra, hogy Peking lazítaná a monarchia amerikai kötelékeit. Úgy tűnik, az erre irányuló folyamatok el is indultak: Hszi Csin-ping és az Arab Emírségek elnöke

az Egy övezet, egy út kezdeményezés finanszírozására vonatkozó megállapodás mellett technológiai, kulturális, turisztikai és atomenergetikai egyezményeket is aláírt.

Napjainkban nagyon pörög az Egyesült Arab Emírségek és Kína kereskedelme: 2022-ben már a 2018-as szint duplájánál tartott. Közben Kína 12 milliárd dollárt fektetett be az arab államban. Bővül a kooperáció a légi ipari és az 5G-s technológiában is – utóbbi az, amiből Nyugaton kizárták a kínai cégeket, mert azzal vádolták őket, hogy Peking rajtuk keresztül kémkedhet.

Az Arab Emírségek a Közel-Kelet gazdasági motorja, de egyes ágazatokban lemaradt. Például nincs elég AI-szakemberük, vagy olyanok, akik segíthetik a fejlettebb technológiákra való átállást. „Kína kapóra jön, hogy kitöltse ezt az űrt” – mondta Ven Saopiao, a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetemének Közel-Kelet-szakértője.

Ezeknek az ágazatoknak egy része az, ahol a legintenzívebb az amerikai–kínai verseny.

Az Egyesült Államok májusban figyelmeztette is a G42 nevű emírségekbeli AI-céget, hogy „mérsékelje kínai kapcsolatait”.

A technológiai transzfer blokkolásának lehetőségével élve Washington tavaly megakadályozta azt is, hogy az arabok részt vegyenek a kínai Hold-misszióban.

Barbara Leaf közel-keleti ügyekkel foglalkozó amerikai államtitkár elmondta: „Nem kérjük, hogy barátaink válasszanak Kína és mi közöttünk, de vannak bizonyos no-go zónák a fejlett technológia terén.” James Dorsey szakértő szerint pedig Abu-Dzabi és Peking barátkozása nem visszafordíthatatlan. „Ha az USA fenyegetve érzi magát, akkor leállíthatja a fejlett technológia átadását az Emírségeknek” – mondta. Erre példa az egymáshoz közeledő országok katonai együttműködése. Washington emiatt állította le ötven darab csúcstechnológiás F–35-ös harci gép eladását az Egyesült Arab Emírségeknek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×