Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás
European community flags
Nyitókép: Getty Images/WALTER ZERLA

Csehországban két fontos téma áll az EP-kampány középpontjában

Ha most tartanák az EP-választásokat, akkor az ellenzéki ANO mozgalom lenne a győztes a szavazatok 27,5 százalékával. A június második hétvégéjén esedékes voksoláson a választópolgárok 41 százaléka járulna az urnákhoz – derült ki a Stem/Mark ügynökség felméréséből.

A felmérés szerint a cseh kormányt is alkotó SPOLU koalíció végezne a második helyen a szavazatok 20 százalékával. Jan Burianec szociológus szerint jelenleg csalódottak a koalíció szavazói, a választások előtt azonban visszatérhetnek pártjukhoz, amely így jobb eredményt is elérhet. Tíz százalék feletti eredményt mértek el a következő pártoknak: az SPD, a Trikolóra, a STAN mozgalom és a Kalózok.

A csehek szerint Európa biztonsága a legfontosabb téma, amivel foglalkozni kellene az Európai Unióban. A megkérdezettek közel 90 százaléka tartotta fontosnak, kétharmaduk pedig nagyon fontosnak a témát. A migráció és az illegális bevándorlás elleni harc is kulcsfontosságú. A válaszadók 70 százaléka a dezinformációk elleni fellépést és az ukrajnai konfliktus megoldását, 60 százaléka Európa versenyképességének növelését is központi témaként jelölte meg. A sokat vitatott Green Dealt, vagyis az európai zöld megállapodást csak a válaszadók fele tartja alapvetőnek. A csehek szemében az euró bevezetése a legkevésbé lényeges kérdés, csak 27 százalékukat foglalkoztatja.

Az Európai Parlamentbe készülő politikai mozgalmak vezetőinek ismertségét is vizsgálta a felmérés. Danuša Nerudová közgazdász, korábbi államfőjelölt neve cseng a legismerősebben a cseheknek. Nerudová jelenleg a STAN mozgalom vezetője. Ľubomír Zaorálek korábbi külügyminiszter sem szorul különösebb bemutatásra, ő most a SOCDEM párt képviseletében indul a voksoláson. Mindkettőjüket a válaszadók 82 százaléka ismeri. A harmadik legismertebb politikus Alexandr Vondra, a SPOLU koalíció vezetője, ő az emberek 65 százalékának ismerős.

Nerudová ismertsége azonban nem jár kéz a kézben a népszerűséggel, a szavazók szerint ugyanis ő a legkevésbé markáns személyiség. Ezért a csehek attól tartanak, hogy nem tudná megfelelően érvényesíteni a nemzeti érdekeket Brüsszelben. A 11 értékelt jelölt többségét Nyugat-barátnak tartják. Kivételt képez azonban a Csehország és Morvaország Kommunista Pártjának vezetője, Kateřina Konečná és a Függetlenségért Szövetség elnöke, Hynek Blaško.

A felmérésben részt vevők 41 százaléka élne szavazati jogával az európai parlamenti választáson. A közvélemény-kutatást elvégző Stem/Mark ügynökség azonban hangsúlyozta, hogy a valódi részvételi arány mintegy negyede lehet a felmérésben kinyilvánított számnak. Jelen esetben tehát mintegy 30-35 százalék. A cseh belügyminisztérium szerint Csehországban 30 politikai formáció szeretne bejutni az Európai Parlamentbe, ebből 11 koalícióként. A választók két nap, június 7-én és 8-án dönthetnek arról, hogy melyik pártnak szavaznak bizalmat az európai parlamenti voksoláson.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Atomháborút is kirobbantana a mesterséges intelligencia

Atomháborút is kirobbantana a mesterséges intelligencia

Milyen döntéseket hozna a mesterséges intelligencia, ha nukleáris válsághelyzetre kéne válaszolnia? És vajon tiszteletben tartaná-e azt az atomháborús tabut, amely a nagyhatalmak között még érvényben van? Egy londoni professzor kutatása szerint a válasz korántsem megnyugtató.

Orbán Viktor Debrecenben: „mi nem keressük a békétlenséget, de mindenre felkészültünk”

„Be fogunk avatkozni maximált árakkal, ha az energiaár elér egy már megfizethetetlen szintet, ehhez mozgósítjuk az ország nemzeti olajtartalékait” –mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a szombati debreceni, 12. háborúellenes gyűlés főszónoka. „Tudni akarjuk, miért furikáznak annyi pénzt az ukránok, és azt is tudni akarjuk, hogy átviszik, vagy ide hozták?” – kérdezte Orbán Viktor, hozzátéve: „az ukránok hamarabb fogynak ki a pénzből, mint mi az olajból. Le fogjuk őket győzni. Nem várok el bocsánatkérést, csak annyit, hogy megnyissák a vezetéket”.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×