eur:
411.16
usd:
392.23
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
War 2022 in Ukraine. Concept of strained relations between  and war with Ukraine and Russia.Military issues and the concept of war
Nyitókép: Galeanu Mihai/Getty Images

Az oroszok újabb csapást mértek az ukrán energiaellátásra

A támadásban teljesen megsemmisített egy Kijev környéki nagy hőerőmű. Azt ukrán energetikai hatóság is elismerte.

„Az oroszok teljesen megsemmisítették a Tripoljei hőerőművet” – ezt közölte Ukrajna vezető áram és hőenergiatermelő cége, a Centrenergo felügyelőtanácsának elnöke. Oroszország csütörtökön hajtott végre újabb légitámadást az ukrán energetikai infrastruktúra ellen és ekkor sikerült kiiktatnia a Kijevhez közeli erőművet.

Andrej Gota, a Centrenergo illetékese szerint hatalmas tűz ütött ki a turbinacsarnokban, de az összes dolgozó életben van. Ez az erőmű látta el hővel a Kijevi, Cserkasszkij és Zsitomiri régiókat. „Borzalmas a pusztítás. Pénzben nem lehet kifejezni. Ez cégünk történetének legnagyobb kihívása, de hiszem, hogy megbirkózunk vele” – mondta Gota.

Március 22-én egy orosz támadás teljesen lerombolta a Harkivi oblasztyban található Zmievszkaja hőerőművet.

A csütörtöki rakéta- és dróntámadás után több videó is megjelent az ukrán közösségi médiában a lángoló objektumról. A kijevi régióban található Ukrainka település polgármester felszólította a lakosokat, hogy „szorosan zárják be” otthonaik ablakait, töltsék fel az elektromos eszközeiket és maximálisan tartalékolják a vizet.

„Orosz támadás ért egyszerre több ukrán régiót, becsapódásokat jelentettek több nagy energiaobjektumból” – tudósított a kívülállókra jellemző hangnemben az orosz Lenta hírportál, amely szerint a bombázások négy oblasztyban okoztak károkat az infrastruktúrában.

Csak a Harkivi körzetben 10 csapást regisztráltak, de a rakéták és drónok elrepültek a nyugaton fekvő Lvivi körzetben található Sztrijig is, ahol az oroszok megfogalmazása szerint eltalálták a helyi hőerőművet és „a banderisták csoportosulását” – amivel ukrán katonákra utalhattak.

Csapás érte továbbá a szintén nyugat-ukrajnai, a Kárpátaljával határos Ivano-Frankivszki és a Lvivtől északra fekvő Volini régiót is.

A központi, Zaporizsjei régió ukrán kézen maradt részén az ismert ukrán oligarcha, Rinat Ahmetov egyik energiaobjektumát találták el. Ezenkívül a Naftogaz ukrán energetikai cég szerint két földalatti gáztározót is támadtak az oroszok, de azok a vállalat elmondása szerint továbbra is működnek.

A támadások napján szólalt fel az ukrán parlamentben, a Verhovna Radában Jurij Szodol tábornok, az egyesített ukrán fegyveres erők parancsnoka, aki azt mondta a katonák a végső erejükből tartanak ki és ezért a most nagy többséggel elfogadott mozgósítási törvény szigorítását kérte.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×