Izrael csak egyetlen katonai dandárt hagyott a Gázai övezetben, amely a területet félbevágó, kelet-nyugati, úgynevezett Necarím-folyosót védi – írta a Times of Israel című lap.
A lépés hat hónappal a Dél-Izrael ellen elkövetett sokkoló és brutális Hamász-terrortámadás után történt. A több, mint 1100 halottat követelő akció – melynek során sokakat módszeresen gyilkoltak le – kiváltotta Izrael kemény gázai ellencsapását, amelyben nagyságrendekkel több palesztin polgári lakos halt meg – a Hamász erősen vitatott adatai szerint több, mint 33 ezer.
A féléves megemlékezés idejére Izraelben több tömegtüntetést is szerveztek, és különböző városokban összesen százezresre becsült tömegek követelték, hogy a kormány fő fókusza ne a háború, hanem az elrabolt izraeli túszok szabadon engedését célzó tárgyalások legyenek. Közben sok tüntető Benjamin Netanjahu miniszterelnök távozását is követelte.
Kommentátorok szerint a külvilág számára váratlan dél-gázai csapatkivonásnak köze van izraeli túszok elengedéséről szóló tárgyalásokhoz. Egy magas rangú izraeli kormányilletékes azt mondta a Sky Newsnak, hogy „Izrael kétségbeesetten vágyik egy tűzszüneti alkura”.
A forrás megjegyezte, hogy a hét, többségében külföldi segélymunkás izraeli drónokról kilőtt rakétákkal való megölése „mindent megváltoztatott”.
A csapatkivonás hivatalos magyarázata azonban más: Joav Gallant izraeli védelmi miniszter azt mondta: azért vonták ki a csapatokat vasárnap, hogy pihentessék és felkészítsék őket „jövőbeli missziókra” – köztük az övezet legdélibb részén fekvő Rafah város ellen.
Ezt a déli sávot – a nemzetközi bírálatok és Washington figyelmeztetései hatására is – Izrael még nem próbálta meg elfoglalni. pedig állításai szerint ide vonult vissza az október 7-i akciót végrehajtó Hamász vezetése.
Gallant miniszter megjegyzésével azt sugallta, hogy Izraelnek nem kell katonailag folyamatosan jelen lennie a Gázai övezet teljes területén, mivel nem adott magyarázatot arra, hogy miért nem cserélik le friss erőkkel a kivont egységeket.
Az erőket például Hán Júnisz városból is kivonják, ahol izraeli illetékesek szerint „véget értek a műveletek és már nincs mit csinálni”. Hán Junisz kiürítése azonban terület feladását jelenti és a Sky elemzése szerint egyre kevésbé valószínű ezután a nagyszabású hadművelet Rafah ellen.
A Hamász vezetése eddig az egész övezetből történő, teljes izraeli csapatkivonást követelt, és most felmerül a kérdés, hogy ez a korlátozott kivonulás elegendő lehet-e egy alkuhoz. Az elemzés szerint az izraeliek most új taktikára válthatnak át: célzott csapásokat hajthatnak majd végre, konkrét hírszerzési információk alapján, a folyamatos jelenlét helyett.