eur:
411.25
usd:
392.1
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Mike Johnson
Nyitókép: house.gov

A republikánusok fékezik az ukrán segélyt – egyik képviselőjük a hátsóját ajánlotta David Cameronnak

Az ukrán hadsereg egyre nehezebb helyzetben van a fronton, de úgy tűnik, nem oldódik fel egyhamar az a patthelyzet, ami jelenleg fékezi az újabb amerikai segélyszállítmány Ukrajnába szállítását. Az amerikai képviselőház republikánus elnöke jelezte, nem hoznak elhamarkodott döntést a kérdésben.

Mike Johnson republikánus házelnök szerdán ismét értésre adta: nem tervezi rövid időn belül annak engedélyezését, hogy a ház szavazzon az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt 95 milliárd dolláros nemzetközi biztonsági segélycsomagról.

„Nem fog minket a szenátus cselekvésre kényszeríteni” – mondta Mike Johnson a képviselőház vezetőinek heti sajtótájékoztatóján. A felsőházban a demokraták vannak többségben, ott ezért ment át a javaslat. Johnson megismételte: kitart amellett, hogy a nemzetközi katonai és humanitárius segélycsomagnak tartalmaznia kell a mexikói határ védelmét célzó intézkedéseket is. A határon át folyó migráció lehet a republikánusok egyik vezető kampánytémája az idei elnökválasztáson.

A konzervatívok már egy brutális fegyverhez nyúlva, vádeljárást kezdeményeztek Joe Biden elnök nemzetbiztonsági minisztere, Alejandro Mayorkas ellen, mert indoklásuk szerint „jogsértő” lépéseivel hozzájárult az ügyük elbírálására váró migránsok elengedéséhez.

Az elmúlt 150 évben nem volt példa arra, hogy amerikai minisztert vádeljárás alá vonjanak.

A szenátus kedden fogadta el a biztonsági törvénytervezetet a határra vonatkozó rendelkezések nélkül, miután a republikánusok megakadályozták a tervezetnek azt a változatát, amely több hónapos kétpárti tárgyalások eredményeként az amerikai bevándorlási politika évtizedek óta legnagyobb átalakítását tartalmazta.

Ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen, a csomagnak el kell nyernie az alsóház támogatását is, ahol Mike Johnson republikánusai csekély többséggel rendelkeznek, így szinte teljes ellenőrzést gyakorolnak a szavazásra kerülő ügyek felett. „Továbbra is azt fogjuk követelni, hogy mielőtt a világ minden táján felmerülő problémákkal foglalkoznánk, először a sajátunkkal törődjünk" – mondta Johnson.

Kihúzta a gyufát a brit külügyminiszter is

A republikánusok kemény bírálatot fogalmaztak meg David Cameron brit külügyminiszterrel szemben is, aki Ukrajna támogatásáért próbált lobbizni náluk. Cameron azzal vívta ki a Republikánus Párt haragját, hogy a Kijevnek szánt friss támogatás késleltetését a második világháború előtti állapotokhoz hasonlította, amikor a nagyhatalmak engedékenyek voltak Hitlerrel – köztük élen járt Nagy-Britannia. „Lehelj csókot a hátsó felemre” – így reagált a brit külügyminiszter szavaira Donald Trump hűséges támogatója, Marjorie Taylor Green republikánus képviselőnő.

David Cameron azzal próbálta tompítani a helyzetet, hogy azt mondta: „nem akart prédikálni” amerikai barátaiknak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Elindult Oroszország megtorlása: interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-et ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×