Izraelnek egyre kellemetlenebb szembesülnie a kérdéssel: miért nem sikerült előre jelezni a Hamász-támadást és felkészülni rá? Minderre rátett egy lapáttal, hogy egy egyiptomi hírszerzési tisztviselő azt állította, hogy Jeruzsálem figyelmen kívül hagyta az ismételt figyelmeztetéseket, miszerint a gázai terrorcsoport „valami nagyot” tervez – írta a The Times of Israel című lap.
Az illetékes szerint az izraeli tisztviselők Ciszjordániára összpontosítottak, és nem tartották elég komolynak a Gázából érkező fenyegetést. Benjamin Netanjahu miniszterelnök kormánya a ciszjordániai telepesek támogatóiból áll, akik az elmúlt 18 hónapban erősödő erőszakhullám miatt a biztonsági intézkedések szigorítását követelték.
„Figyelmeztettük őket, hogy robbanhat a helyzet, méghozzá nagyon hamar. De ők alábecsülték az ilyen figyelmeztetéseket”
– fogalmazott a nevét elhallgató tisztviselő az AP hírügynökségnek.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő tagadta, hogy kapott volna előzetes figyelmeztetést, és a nemzethez intézett hétfő esti beszéde során azt mondta, hogy a sztori „álhír”.
Az említett figyelmeztetések sorában azonban Abbasz Kamel egyiptomi hírszerzési miniszter és tábornok személyesen hívta fel az izraeli kormányfőt mindössze 10 nappal a tömegvérengzés előtt, hogy elmondja: a gázaiak valószínűleg „valami szokatlan, szörnyű műveletre” készülnek – írta a Ynet hírportál.
Meg nem nevezett egyiptomi tisztviselők azt nyilatkozták az oldalnak, hogy megdöbbentette őket Netanjahu közömbössége, aki azt közölte az egyiptomi miniszterrel, hogy a hadsereg a „ciszjordániai bajokban merült el”.
Izrael azonban nem csak szövetségesei figyelmeztetéseinek ignorálása miatt nem tudott arról, mi készült – utalt rá a Times of Israel. Amir Avivi nyugalmazott izraeli tábornok szerint a Gázai övezeten belüli támaszpontok nélkül az izraeli biztonsági szolgálatok egyre inkább a technológiai eszközökre támaszkodnak a hírszerzésben.
„A másik oldal megtanult megbirkózni a technológiai fölényünkkel, és felhagytak az olyan eszközök használatával, amik leleplezhetnék őket... visszamentek a kőkorszakba”
– fogalmazott, példaként említve, hogy a terroristák nem használnak telefonokat vagy számítógépeket, bizalmas ügyeiket pedig a technológiai kémkedéstől védett helyiségekben bonyolítják le, vagy a föld alá vonulnak.
Mások szerint Netanjahu tömegtüntetéseket kiváltó igazságügyi reformja megosztotta a hadsereget és a biztonsági szolgálatokat.