Amikor Boris Johnson volt kormányfő pontot tett az Európai Unióból való brit kilépésre, többször is azt ígérte, hogy "a béklyók ledobásával beköszönt a Globális Britannia új aranykora” és a szigetország sokkal kedvezőbb módon tud majd kereskedni a külfölddel, mint azt az eurokraták szorításában tette.
Nos, lehet, hogy ő így gondolta, de az érintettek már nem annyira. A brit kereskedelmi minisztérium 3000 exportcég körében végzett kutatása szerint 58 százalékuk úgy véli, hogy a kilépés után kötött szabadkereskedelmi szerződéseknek nem lesz pozitív hatásuk a vállalkozásukra. Egy éve még 54 százalékos volt az arány. Mindez abban a helyzetben történik, amikor a „korona ékköve”, az Egyesült Államokkal kötött átfogó szabadkereskedelmi egyezmény még mindig nincs meg, és a nem épp britbarát Joe Biden elnök számára ez nem is prioritás.
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a választók többsége is borúlátó a brexitnek a megingó brit gazdaságára gyakorolt hatásával kapcsolatban – jegyzi meg az Independent című lap.
A megkérdezettek 61 százaléka úgy véli, hogy az Egyesült Királyság rosszabbul járt az EU-ból való kilépéssel.
Visszatérve a brit cégekre, az exporttevékenységről szóló éves kormányzati felmérés szerint körükben "továbbra is kiemelkedőek" a brexit hatásai miatti aggodalmak – a cégek a bürokráciára és az ellátási lánc problémáira hivatkoznak.
2017-ben a vállalatok 73 százaléka mondta azt, hogy külföldön nagy a kereslet a brit áruk és szolgáltatások iránt – a legutóbbi felmérésben azonban ez az arány 55 százalékra csökkent.
William Bain, a Brit Kereskedelmi Kamara kereskedelempolitikai vezetője elmondta: "Nem lep meg, hogy a vállalatok eléggé rosszul érzik magukat, de az is igaz, hogy jobb helyzetben vagyunk, mint tavaly, és a kormány meghallgatta aggodalmaink egy részét."
Tina McKenzie, a kisvállalkozások szövetségének képviselője szerint az eredmények "vegyes képet festenek ", de hozzátette, "biztató viszont, hogy a vállalkozások 42 százaléka szerint a következő öt évben növekedni fog az export".
A brit kormány még mindig optimista: a minisztérium szerint júniusig bezárólag emelkedett az export, és az Ausztráliával és Új-Zélanddal nemrég megkötött megállapodások gyümölcsei is a jövőben érnek be.
"A közvélemény-kutatási statisztikák szelektív használata nem mutatja a teljes képet" – mondta egy szóvivő.
Közben friss közvélemény-kutatások szerint egyre nagyobb a támogatottsága az EU-tagságról szóló második brexitnépszavazásnak. A YouGov legutóbbi felmérése szerint a britek közel fele szeretne egy újabb referendumot a következő tíz évben. Arra a kérdésre, hogyan szavaznának, ha népszavazás lenne az EU-hoz való csatlakozásról, a résztvevők fele azt mondta, hogy a csatlakozásra voksolna. Ezzel szemben csak 30 százalék mondta azt, hogy a kívül maradásra szavazna, míg hét százalék azt, hogy tartózkodna.