eur:
410.74
usd:
386.88
bux:
76966.7
2024. november 12. kedd Jónás, Renátó
Nyitókép: Jupiterimages/Getty Images

5 ok, amiért „Barbenheimer” a hétvégén letartolta a mozikat

Váratlan rekordot hozott a hétvége a mozi világában: két új film masszív bevételi rekordot produkált és nevük összekapcsolásával már a „Barbenheimer”-jelenségről beszélnek. De mi is juttatta a csúcsra az internetes sugárzás korában az atomtudós és a rózsaszínből a való világba csöppenő játékbaba történetét?

A nyári nagy filmbemutatók csúcsidőszakában sokáig az volt a kérdés, hogy melyik film győzi le a másikat.

Nos úgy tűnik, ez a verseny lefutottnak látszik, mert a Mattel-játékfigura feminista újraértelmezésének kikiáltott Barbie-film kétszer annyit söpört be, mint a világnak az atombombát leszállító, erkölcsi válságba került és meghurcolt tudós, Oppenheimer története.

A Margot Robbie által megformált Barbie világszerte 182 millió dollárt kaszált a bemutató hétvégéjén, míg Cilian Murphy Oppenheimer-alakítása 93 és félmilliót hozott a stúdió konyhájára, ami történelmi rekord.

Bár az „Oppie-t” rendező Christopher Nolan abban győzött, hogy a 70 mm-s film bemutatójára lefoglalta a legtöbb nagyképernyős IMAX-mozit és így a Barbie csak „hagyományosabb” multiplexben fut.

A Variety magazin szerint emberek még a hajnali IMAX-vetítésekre is felkeltek és órákon át tartó utazásra is hajlandók voltak.

Video: eredeti felvétel a Manhatten-projekt atombomba-tesztjéről

A két film olyan őrületet váltott ki, és annyira túllőtt a tervezett bevételi összegen, hogy máris elterjedt a nevek összeragasztásából képzett „Barbenheimer” – kifejezés.

Egy Danielle nevű Twitter – illetve bocsánat, az átnevezés után immár X-felhasználó – egy olyan hibrid ruhával fokozta a hangulatot a közösségi médiában, amely befordítva, feketén, az Oppenheimerhez, kifordítva, rózsaszínben, a Barbie-hoz illik.

Az elemzőket és a befektetőket közben az lepte meg, hogy együtt, mekkora teljesítményre voltak képesek egy olyan időszakban, amikor sokan inkább otthon néznek filmeket vagy sorozatokat a Netflixen vagy más platformon. Mi állhat a háttérben - tette fel a kérdést a Slashfilm nevű filmes portál?

1. Két minőségi film

Nos, a mostani kasszasiker első számú oka – a Slashfilm szerint – egyszerűen az, hogy mindkét film jó: a kritikusok és a nézők is 90% felettire értékelik őket.

2. A felfokozott várakozás

További ok: a nézők felfokozott izgalomban várták a filmeket – már hetekkel a premierek előtt. Sokan adták a fejüket arra, hogy egyből mindkettőt megnézzék, hogy utána a közösségi médián hirdethessék: „én ott voltam”.

3. A profi marketing kampány

Ha van marketing-Oscar, akkor azt a dupla bemutatót megelőző hírverés tervezőinek kell kiosztani. A Barbie például az összes létező reklámfelületen tudott hallatni magáról és emlékezetesek voltak a filmek poszterei és előzetesei.

4. A „párbaj”

Nem tudni, hogy összebeszélt-e a két stúdió, de bejött a párbaj-ötlet, hogy egyszerre mutatták be a két, kasszasikernek tervezett filmet és a két nagy stúdió emellett azzal csalta be a mozikba a nézőket, hogy válasszanak, melyik filmet tartják fontosabbnak. (Végül kiderült, hogy sokan voltak olyanok, akik mindkettőre befizettek).

5. Nem a "franchise-filmek" ki tudja, hanyadik része

A portál szerint a különleges bevételek ötödik oka az volt, hogy a különböző képregény-feldolgozásokkal, folytatásokkal és előzményfilmekkel szemben Christoper Nolan és Greta Gerwig filmjei „eredetibbet” nyújtottak – még akkor is, ha utóbbi egy ismert játékfigurára épült. A Barbie feminista üzenete elég vitát kavart ahhoz, hogy sokak kíváncsiságát felkeltse, míg az Oppenheimer az ismét aktuálissá vált atomfenyegetés - és Christopher Nolan rendező pedigréje - miatt is magára irányította a figyelmet.

Címlapról ajánljuk
Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

A megválasztott amerikai elnök egykori kihívóját nevezheti ki a külügyek élére – aki Ukrajna esetében a „földet békéért” gondolat támogatója. A választáson győztes republikánus elnökjelölt kinevezett egy szigorú határvédelmi főnököt és egy ENSZ-nagykövetet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Nagyon csúnya napot zárt Európa, Amerika is esik

Nagyon csúnya napot zárt Európa, Amerika is esik

A hét elején is folytatódott az amerikai elnökválasztást követő rali, Európában jelentősen emelkedett a piac, és az USA-ban is új rekordok születtek. Mára viszont alább hagyott az eurófória, Ázsiában komolyabb esést láttunk, ezt követően pedig Európában és Amerikában is megérkezett a korrekció. Itthon eközben jó volt a hangulat: új csúcsot döntött az OTP, illetve a BUX is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×