A szlovák védelmi miniszter megerősítette az ország érdeklődését az Ukrajna számára történő lőszergyártás iránt.
„Védelmi iparunk rendelkezik az ehhez szükséges kapacitással és szakértelemmel” – mondta Martin Sklenár, a Szlovákiát irányító szakértői kormány védelmi minisztere. A tárcavezető kiemelte, a lőszereket az unió 11 tagállamában 15 vállalat gyártja, ezért az Európai Unió szlovákiai képviseletének vezetőjével, Vladimír Šuchhal megvitatta a szlovák védelmi ipar termelési kapacitásainak uniós forrásokból történő támogatásának lehetőségeit is.
A védelmi minisztérium már Eduard Heger előző miniszterelnök megbízott kormánya idején elkezdte előkészíteni a lőszergyártás növelését célzó projektet. A 155 milliméteres kaliberű lőszereket Szlovákiában a ZVS Holding nevű, félig állami tulajdonban lévő vállalat gyártja, amelynek másik 50 százaléka cseh kézben van.
Szlovákia lőszert gyárt, Németország pedig Leopard 2A4-es harckosokat, melyekből leszállította a harmadikat is Szlovákiának. A szlovák hadsereg az Ukrajnának átadott 30 gyalogsági harcjárműért cserébe kapja a tankokat, még 12 darab Leopardnak az év végéig kell megérkeznie.
Mária Precner, a védelmi tárca szóvivője úgy tájékoztatott, hogy az átadási folyamatnak része volt egy kísérleti lövészet végrehajtása gyakorló lőszerekkel az erdőháti Katonai Műszaki Vizsgálóintézet területén. Ezt követi nyáron a tankok legénységének kiképzése a lesti kiképzőközpontban, a Bundeswehr katonáinak részvételével. Az átadást megelőzően a tankokon teljes körű javítást és felújítást végzett a német gyártó.
A páncélosok átadása mellett katonai kiképzésben is segítséget nyújt Németország Szlovákiának. A német hadsereg 44 szlovák katonát képez ki a Mantis légvédelmi rendszer kezelésére, amely rakéták, tüzérségi lövedékek és drónok megsemmisítésére, valamint aknavetővel végrehajtott támadás elhárítására alkalmas. Németország két Mantis légvédelmi rendszert és öt radart ad át Szlovákiának. A Mantist épületek és az infrastruktúra védelmére tervezték, az ütegek a Nagymihálynál működő ukrán katonai járműjavító állomás védelmét szolgálják majd.
A Bundeswehr részt vesz a NATO Vilniusban sorra kerülő júliusi csúcstalálkozójának biztosításában, ezért Szlovákiából Litvániába szállítják a Patriot légvédelmi rendszert. Ez esetben egy előre egyeztetett műveletről van szó, melyet az indokol, hogy a szövetségi rendszereket hatékonysági alapon ott használják fel, ahol aktuálisan a legnagyobb szükség van rájuk. Boris Pistorius német védelmi miniszter már korábban bejelentette, hogy Berlin továbbra is támogatni fogja Szlovákiát számos projekttel és katonai jelenléttel. A szlovák védelmi tárca megerősítette, hogy a légvédelem biztosítása terén kapott együttműködési ajánlatot, melyről tárgyalásokat folytatnak.