Szlovákiában az állampolgársági törvény bevezetése, 2010 óta összesen 4433 személy veszítette el a szlovák állampolgárságát amiatt, mert egy másik ország állampolgárságáért folyamodott. A szlovák állampolgársági törvényt Robert Fico első kormánya fogadta el a 2010-es magyarországi törvényre reagálva, amely 2011-től egyszerűsítette a határon túli magyarok honosítását.
A szlovák belügyi tárca hétvégén ismertetett legfrissebb adatai alapján az ország polgárai közül a cseh állampolgárságuk miatt veszítették el eddig legtöbben a szlovákot, szám szerint 1030-an. Német állampolgárrá 1020 személy vált, a képzeletbeli állampolgársági dobogó harmadik helyén pedig az osztrák áll 692 kérvényezővel. 459-en vették fel a brit állampolgárságot, és 241 korábbi szlovák állampolgárnak lett amerikai útlevele 2010 óta.
A magyar állampolgárságért folyamodók a hatodikok a sorban.
A törvény hatályba lépése óta 161 ember veszítette el szlovák állampolgárságát azért, mert felvette a magyar állampolgárságot. Mindez azt jelenti, hogy az utóbbi egy évben 12-en vették fel a magyar állampolgárságot.
- Száz felett van a svájci és
- az ausztrál állampolgárságot felvevők száma, majd
- a norvég,
- a holland,
- a kanadai,
- az ír,
- a svéd,
- az olasz,
- a belga,
- a francia és
- a luxemburgi,
- a finn,
- a dán és
- a spanyol követi.
A tavalyi év elején történt ugyan elmozdulás az állampolgársági törvény kapcsán, de a szlovákiai magyarok helyzetén ez nem sokat változtat. A pozsonyi parlament 2022 februárjában ugyanis jóváhagyta az állampolgárságról szóló törvény módosítását, melynek értelmében nem veszíti el automatikusan a szlovák állampolgárságát az, aki külföldi állampolgárságot vesz fel, de csak abban az esetben, ha a külföldi állampolgárság megszerzésekor legalább öt éve annak az államnak a területén tartózkodott, amelynek az állampolgárságát megszerezte, és ha ezeket a tényeket dokumentumokkal tudja igazolni.
A szlovák útlevelet a legújabb szabályozás szerint már nem veszíti el automatikusan az sem, aki más ország állampolgárságát szerezte meg úgy, hogy örökbe fogadták, esetleg születéssel szerezte meg vagy kiskorúként kapta meg, miközben a szülője szlovák állampolgár maradt.
Abban az esetben sem szűnik meg a szlovák állampolgárság, ha idegen országban köt házasságot az illető.
A szlovákiai magyarok helyzetét azonban a módosított törvény még mindig figyelmen kívül hagyja.
A törvénymódosítással Gyimesi György, a kormányzó OĽaNO magyar képviselője sem elégedett.
Korábban elmondta, Szlovákia feleslegesen riogat a kettős állampolgárság miatt a szlovák állampolgárság elvételével, pedig a szlovákiai magyarok csak etnikai, történelmi és nyelvi okokból vennék fel a magyar állampolgárságot. Ezt azonban véleménye szerint Szlovákiában senki sem képes megérteni, mert míg Szlovákia határai megegyeznek az etnikai határokkal, Magyarország esetében ez nem így van.