eur:
408.55
usd:
387.37
bux:
78848.5
2024. november 18. hétfő Jenő
Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt vezetője beszél a párt éves konferenciáján Liverpoolban 2022. szeptember 27-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Adam Vaugham

Ideológiai fordulat: migránsellenes kampányba kezdett a brit Munkáspárt

A brit gazdaságot le kell szoktatni a migránsokról – fejtegette üzleti vezetők előtt a győzelemre esélyes brit ellenzéki Munkáspárt vezére. Keir Starmer azért okozott meglepetést, mert a munkaadók közben külföldi dolgozók beengedését akarják a munkaerőválság enyhítésére.

Úgy tűnik, immár Nagy-Britanniában is teljesen zavaros, mi számít balos és jobbos gondolkodásnak. A legújabb példát Sir Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt vezére szolgáltatta, aki közölte: elég volt az „alacsony fizetésre és migránsokra” épülő gazdasági modellből. Brit munkásokat kell képezni és őket alkalmazni – fejtegette az eddig inkább a jobboldal ideológiájához sorolt elképzeléseket a Brit Gyáriparosok Szövetsége előtt. (Persze nincs egyedül az ideológiai zavarban: a kormányzó konzervatívok közben baloldalra jellemző adóztatásba kezdenek.)

Nagy-Britanniában ismét forró politikai téma lett a bevándorlás. De míg a brexit előtt a „legális migránsok” – azaz az EU-s dolgozók – voltak a mumusok, most az illegálisok, akik csónakszám érkeznek a francia partokról.

Miközben a migránsozással még mindig lehet politikai jópontokat szerezni – különösen a megélhetési válság közepette –, a brit gazdasági vezetők arra panaszkodnak, hogy bizonyos ágazatokban nincs elég dolgozó (miután hazament a lengyelek, magyarok, románok és mások nagy része).

A gazdasági növekedéshez alkalmazottak is kellenek, és a recesszióba került Nagy-Britanniának több külföldi munkásra van szüksége

– mondják a munkaadók.

„Az emberek a bevándorlás ellen vannak, de ez az egyetlen dolog, ami megemelte március óta a növekedési potenciálunkat” – mondta Tony Danker, a Brit Gyáriparosok Szövetségének vezérigazgatója.

Az egyik brit statisztikai-költségvetési intézet szerint a nettó bevándorlás jelentősen visszaesik az után, hogy a brexit és a pandémia miatt sok uniós állampolgár távozott.

A legális bevándorlást a kínai elnyomás elől menekülő hongkongiak és a háború elől menekülő ukránok adják leginkább, míg illegálisan sokan jönnek Albániából, Koszovóból és a fejlődő világból. Utóbbiak – ha menedékjogot kapnak – valóban inkább alacsonyan fizetett állásokban helyezkedhetnek el, vállalva a néha embertelen lakhatási körülményeket, amit a munkahelyet kereső brit családok már nem tudnak.

Starmer Munkáspártja a választásokra kacsingat, és a konzervatívok által elcsábított, az elmaradottabb régiókban élő, hagyományos munkáspárti szavazókat akarja visszcsábítani. Ezért is ígérget nekik kevesebb migránst és több képzést, valamint munkahelyeket a jövőben – csakhogy ezzel nem oldja meg a brit gazdasági jelenlegi gondjait.

A munkaadók felé is tett egy ígéretet, hogy a pontalapú bevándorlási elképzelésük (amit eddig ellenfeleik, a toryk propagáltak) „jobban odafigyel a munkaadók szükségleteire”. Viszont elvárja tőlük, hogy világos tervvel álljanak elő a magasabb képzési szintről, magasabb fizetésekről és az új technológiákba való befektetésekről.

"Közös célunk a migrációfüggőség felszámolása a brit gazdaságban"

– mondta a munkaadóknak. Azt is hozzátette: nem csinálja vissza a brexitet és nem lépteti vissza az országot a Közös Piacba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A vecsési mező jelenleg napi 4000 hordó, 600 ezer liter kőolajat biztosít, ami a Mol Magyarország termelésének egyharmada – mondta az InfoRádió EnergiaVilág című műsorában az olajipari vállalat kutatás-termelés ügyvezető igazgatója. Schubert Archibald arról is beszélt, hogy több millió hordónyi nyersanyag lehet a föld mélyén a térségben.

Fordulat az ukránoknak adott nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatban

Vasárnap jelent meg az értesülés, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú cirkálórakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. Azóta számos hír érkezett, de az egyik kulcsfontosságú értesülést már korrigálták is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Hétvégén robbant a hír, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte az ukrán haderőnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszország belső területeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt korábban, hogy ha Amerika ezt meglépi, Washington hadviselő féllé válik, hiszen az amerikai ATACMS-rakétákat szerinte csak amerikai katonák segítségével lehet célra vezetni. Trump emberei már harmadik világháborútól rettegnek, pedig a helyzet egyelőre nem tűnik ennyire drasztikusnak. Racionálisan lehet rá számítani, hogy az oroszok most vesznek egy nagy levegőt és 2025 februárjáig elnézik az újabb vörös vonal átlépését, ennek pedig több oka is van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×