eur:
411.84
usd:
395.34
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
A Maxar Technologies által közreadott műholdfelvétel harckocsikról és katonai járművekről egy gyakorlótéren az oroszországi Voronyezs közelében lévő Pogonovóban 2022. január 26-án.
Nyitókép: MTI/AP/Maxar Technologies

Kijev hűti nyugati szövetségeseit: „maradjanak racionálisak”

Az Ukrajna körül nem szűnő feszültség közepette 3000 amerikai katona európai vezénylését hagyta jóvá Joe Biden amerikai elnök. Közben egy spanyol lap megszerezte a Moszkvának küldött amerikai–NATO-válasz szövegét, ami szerepet játszhat a válság alakulásában.

A Nyugat továbbra sem veszi figyelembe Oroszország alapvető biztonsági igényeit, és háborút akar kiprovokálni – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök Boris Johnson brit miniszterelnöknek, aki arra figyelmeztette: „tragikusan elszámolja magát Moszkva, ha megtámadja Ukrajnát”. Orosz politikusok közben „zavarodottnak, nevetségesnek és haszontalannak” nevezték a brit diplomáciát.

Arra azonban bizonyosan odafigyelnek, hogy Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta 3000 amerikai katona telepítését. Ezek közül 2000 Lengyelországba és Németországba, ezer pedig Romániába megy, és a washingtoni bejelentés szerint ideiglenesen állomásozik majd ott. Moszkvában, ahol folyamatosan azt ismétlik, hogy nem akarják megtámadni a szomszédot, Alekszander Grusko külügyminiszterhelyettes „pusztítónak” nevezte a lépést.

Közben Ukrajna nem ért teljesen egyet helyzetértékelésében legszorosabb nyugati szövetségeseivel, akik fegyvereket szállítanak neki, és más módon is védelmet kínálnak az állítólagos orosz fenyegetéssel szemben. Kijevben ugyanis Volodimir Zelenszkij elnök, és más illetékesek azt ismétlik, hogy ők jóval kevésbé tartanak attól, hogy a határon felsorakoztatott orosz erők valóban megtámadnák az országukat, mint például Washingtonban. Dmitro Kuleba külügyminiszter azt mondta,

Kijev nem hisz az azonnali, totális invázió kockázatában, és arra kérte a nyugati szövetségeseket: „maradjanak racionálisak”.

Zelenszkij ugyanakkor erős rosszallását fejezte ki, amiért a nyugatiak a diplomáciai személyzet kivonása és állampolgáraik hazatanácsolása mellett döntöttek, mert ez szerinte elijeszti a befektetőket.

Washingtonban az elnök szóvivő a fentiek nyomán az utóbbi időben elhagyja a „küszöbönálló” vagy „azonnali” szavakat, amikor a lehetséges orosz invázióról beszél.

Kiszivárgott válasz

A háborús feszültség közepette az El País című spanyol lapnak kiszivárogtatták az oroszok által követelt írásos biztonsági garanciák ügyében küldött amerikai- és NATO-választ. Eszerint Washington és Brüsszel visszautasítja, hogy írásos egyezményt kössön Moszkvával az európai biztonságról, és nem hajlandó kizárni Ukrajna potenciális NATO-tagságát. Viszont leszerelési és egyéb bizalomépítő megállapodásokat javasol Oroszországnak; ezért cserébe azt akarják elérni, hogy vonják vissza a több, mint 100 ezres létszámú orosz erőket az ukrán határ közeléből.

További amerikai javaslatok felvetik a rakéta ütőerők, a nem stratégiai fegyverzetek és a nem hadrendbe állított nukleáris robbanófejek kérdésében lehetséges megállapodást. Emellett azt is felveti, hogy Moszkva meggyőződhet, hogy a NATO nem telepít Tomahawk-cirkálórakétákat romániai és bulgáriai bázisaira. Cserébe viszont az amerikaiak akarnak két, véletlenszerűen kiválasztott orosz támaszponton ellenőrizni.

Az egyfelől feszült, másfelől változatlan helyzetben a legújabb diplomáciai manőver Recep Tayyip Erdogan török elnöké, aki Kijevbe utazott, ahol úgy fogalmazott: „meg akar állítani bármely orosz–ukrán konfrontációt”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×