eur:
411.73
usd:
395.32
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Határok – Összefogott Ausztria, Szlovákia és Csehország

Biztos, hogy nem lesz már olyan határzár a cseh, szlovák és osztrák határon, mint 2020 márciusában volt – egyebek mellett erről egyezett meg a három ország kormányfője kedden, a Csehországban tartott Slavkovi Hármak találkozóján. A Szlovákia, Csehország és Ausztria alkotta slavkovi csoport 2015-ben alakult azzal a céllal, hogy elmélyítse a három szomszédos ország közti regionális együttműködést.

Csehországban, a festői szépségű lednicei kastélyban találkozott egymással kedden Andrej Babiš cseh kormányfő, Eduard Heger szlovák miniszterelnök és Sebastian Kurz osztrák kancellár, hogy

  • a koronavírus-járvány aktuális helyzetéről,
  • a három országban működő oltási rendszerről, valamint
  • az Európai Unió gazdasági újraindításáról tárgyaljanak, de
  • az Afganisztánban kialakult politikai helyzet is a megbeszélések tárgyát képezte.

Az osztrák kancellár szerint meg kell tanulnunk együtt élni a vírussal, amely ellen "csupán a vakcinákkal lehet védekezni".

Sebastian Kurz határozottan elutasította a határok újbóli lezárását, mert az szerinte jelentős gazdasági károkkal járna. Azt mondta, ha valaki úgy gondolja, az oltáson kívül az iskolák bezárása vagy a határzár a megfelelő megoldás a vírus visszaszorítására, az téved, mert ezeket az intézkedéseket egy vagy három éven belül újból meg kellene ismételni.

A házigazda cseh kormányfő szinte megismételte a kancellár szavait. Andrej Babiš úgy fogalmazott, megállapodtak abban, hogy a Covid ellen egyetlen hatásos fegyverünk maradt, az oltás.

„Ezért folyamatosan arra kérjük az országaink lakosait, hogy engedjék beoltani magukat” – tette hozzá Babiš. A csehek miniszterelnöke azt is megerősítette, hogy már

semmiféle lezárás nem fenyegeti az országot.

A szlovák kormányfő hasonlóan nyilatkozott. Eduard Heger közölte, hogy nem számolnak már a határok lezárásával annak ellenére sem, hogy Szlovákiában a legalacsonyabb a beoltottak aránya a Slavkovi Hármak közül. Azt mindhárom kormányfő kihangsúlyozta, hogy a pandémia alatt olyan jelentős volt a gazdasági visszaesés, hogy nem engedhetik meg maguknak a határok újbóli lezárását.

Eduard Heger azt is közölte, Szlovákia is ugyanazt az utat választja, mint Csehország és Ausztria. Ezek az országok lehetővé teszik a harmadik dózis beadását.

„Az egészségügyi miniszter a következő napokban fog tájékoztatni az oltás pontos körülményeiről. Tehát igen, Szlovákia polgárai számára is elérhető lesz a harmadik adag” – erősítette meg Heger. A szlovák egészségügyi miniszter a kormányfői találkozót megelőzően arról tájékoztatott, hogy a tárca hamarosan lehetővé teszi a harmadik oltás felvételét a lakosság veszélyeztetett csoportjai számára, az idősotthonokat is beleértve. Sebastian Kurz és Andrej Babiš egyetértett abban, hogy

a harmadik dózis beadásának kérdésében nem szükséges megvárni az Európai Gyógyszerügynökség állásfoglalását,

mivel megvannak a saját kutatásaik.

A felek az Afganisztánban kialakult politikai helyzetről is egyeztettek. Mindhárman egyetértettek abban, hogy a problémát az ázsiai országon belül kell megoldani.

„Kötelességünk segíteni és támogatást nyújtani az embereknek, Ausztria erre a célra elkülönített egy pénzcsomagot, de nem szeretnénk, ha megismétlődne ugyanaz, ami 2015-ben történt. Nem engedhetjük meg, hogy ugyanaz a helyzet álljon elő” – utalt Sebastian Kurz a hat évvel ezelőtti menekültáradatra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×