eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Donald Trump amerikai elnök beszél, mielőtt aláírásával törvényerőre emeli a koronavírus-járvány gazdasági hatásait enyhítő 2000 milliárd dolláros csomagtervet a washingtoni Fehér Házban 2020. március 27-én. A csomagterv enyhíteni igyekszik a nehézségeket mind a gazdasági élet szereplői, mind az amerikai átlagpolgárok számára. Trump mögött (b-j) Steven Mnuchin pénzügyminiszter, Mitch McConnell kentuckyi szenátor, a szenátus republikánus frakciójának vezetője és Kevin McCarthy, a republikánusok frakcióvezetője.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Trump a Kínával való teljes kapcsolat megszüntetésével fenyegetőzött

„Őrültség” – így válaszolt a kínai média Donald Trumpnak, aki azt mondta: megszakíthatják „a teljes kapcsolatot” az ázsiai országgal a koronavírus-járvány kezelése miatt.

Ismét a hidegháborús retorika felé sodródik az Egyesült Államok és Kína Donald Trump elnök legutóbbi megjegyzései miatt.

Az elnök arról beszélt a Fox Newsnak, hogy „épphogy megszáradt a tinta az új kereskedelmi megállapodáson és máris jött a járvány... ezt soha nem lett volna szabad megengedniük”. Azt is közölte, hogy „nem akar beszélni Hszi Csin-ping kínai elnökkel.

Trump korábban gyakran beszélt arról, hogy milyen jó személyes viszonya van a kínai vezetővel, és ahogy a Guardian című lap megjegyezte, eddig kerülte, hogy közvetlenül Hszit bírálja a koronavírus-pandémiáért.

Trump szerint még jól is járnának a kínai kapcsolatok felrúgásával

Arra a kérdésre, hogy mire készül Kína ellen, azt mondta:

„sok mindent tehetünk, például elvághatjuk a teljes kapcsolatot... és mi történne ekkor? Megspórolnánk 500 milliárd dollárt”.

Ezzel az éves becsült kínai import összegére utalt, ami szerinte elveszett pénz. Az elnök amellett is érvelt, hogy Amerikának le kellene válnia az olyan globális ellátóláncokról, amelyek Kínán keresztül futnak.

Kína burkoltan ismét Trump intelligenciáját kérdőjelezte meg

Nem késett a pekingi válasz, amelyet szokás szerint először a kormányközeli média kommentárjai jelentettek.

Az angol nyelven kiadott Global Times című lap úgy fogalmazott: „Trump a választási nonszensz stratégiából a kapcsolatok megszüntetéséről szóló fenyegetést kreált”.

„Nem kell ezen csodálkozni, hiszen Trumptól jött az az ötlet is, hogy injekcióval lehetne fertőtlenítőszert beadni embereknek, hogy megöljék az új koronavírust...

az ilyen őrültség nyilvánvaló mellékterméke annak az aggodalomnak, amitől Amerika azóta szenved, hogy Kína elkezdett globális hatalommá válni” – szólt egy másik szerkesztőségi cikk.

Trump már egy ideje Kínát ostorozza a Covid-19 járványért, amely világszerte 4,5 millió embert fertőzött meg és 303 ezer ember halálát okozta.

A legtöbb fertőzést, (1,47 milliót) és a legtöbb halálesetet (közel 86 ezret) az Egyesült Államok szenvedte el.

Féltik a Kína-dealt

Elemzők és piacok attól tartanak, hogy az ellenséges retorika veszélybe sodorhatja a kereskedelmi alkut – épp akkor, amikor a kínai gazdasági növekedési adatai reményt adtak a befektetőknek.

Egyes elemzők szerint

az amerikai nemzetbiztonság számára immár jobban megéri „felrobbantani a kereskedelmi egyezményt”, mint megtartani azt.

Trump nincs egyedül a keménykedéssel. Republikánus szenátorok Kína-ellenes szankciókat követelnek és olyan új törvényeket, amelyekkel megbüntetnék Pekinget, amiért vádjaik szerint a kezdetekben megpróbálta eltitkolni a járványt. Az amerikai külügyminisztérium közben korlátozta a vízumkiadást az Egyesült Államokban dolgozó kínai tudósítóknak, Peking hasonló lépése nyomán.

Ugyanakkor sok demokratapárti politikus, köztük Joe Biden elnökjelölt-aspiráns is keményebb Kína-ellenes vonalat sürget – jegyezte meg a Washington Post.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×