A délelőtt 2,6 százalélos mínuszt produkált a vezető európai részvények értékét követő Stoxx 600 index. Ennek oka, hogy az Egyesült Államok most már nyíltan azzal vádolja Kínát, hogy a vuhani víruskutató intézetből szabadult ki az új típusú koronavírus, amely mostanra 3,5 millió fertőzést és közel 250 ezer halálesetet okozott világszerte.
A május 1-jei ünnep miatt zárva tartottak a tőzsdék a kontinens nagy részén, és így lemaradtak a pénteki nagy eladásokról.
A frankfurti DAX ezek után hétfőn 3,6 százalékos esést produkált napközben, míg a párizsi CAC 40 ennél is nagyobbat, 4,2 százalékot.
Londonban a FTSE 2,3%-os mínuszban is járt a csütörtöki záráshoz képest, igaz, később korrigált.
A piaci kedélyeket felborzolta, hogy mélyülhet az amerikai-kínai feszültség. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter vasárnap határozottan megismételte azt a hivatalos álláspontot, hogy az egykori epicentrumban, a kínai Vuhanban található kutatóintézetnek köze van a globális koronavírus-fertőzésekhez, és hogy erre komoly bizonyítékok állnak rendelkezésre.
Hogy mik a bizonyítékok, azt Pompeo nem részletezte.
Ugyanakkor azzal is megvádolta Pekinget, hogy az blokkolja az információhoz való hozzáférést és így a vakcina fejlesztésén dolgozó külföldi tudósok munkáját.
A piacoknak nem hiányzik a civakodás
A határidős ügyletek 1 százalékos esést idéztek elő az S&P 500 indexben. Ez a pénteki, közel 3 százalékos esést követte, amely reakció volt arra, hogy Donald Trump újabb büntetővámokkal fenyegette Kínát.
„Egy dolog nem kell nekünk és az egy újabb kereskedelmi háború”
– idézte tudósításában a Financial Times gazdasági lap Európa egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató cége, a Société Générale elemzőjét.
A UBS bank szakértője ehhez azt tette hozzá, hogy a befektetők félnek, hogy „a növekvő feszültség kárt okoz az amerikai gazdaságnak”.
A befektetők gyorsan léptek,
és máris a biztonságot jelentő amerikai állampapírok felé mozdultak el.
Ezt megelőzően, áprilisban a piacok kezdtek magukra találni – annak ellenére, hogy a világgazdaság továbbra is a karanténok miatt rákényszerített tetszhalál állapotában volt.
Kedden mond véleményt a német Alkotmánybíróság az EKB csomagjáról
A befektetők lelkesedését mérsékelte, hogy az amúgy szárnyaló Amazon csomagküldő cég figyelmeztetett: többet kell költenie dolgozói biztonságára. Emellett a német alkotmánybíróságnak az Európai Központi Bank eszközvásárlási programjáról várható döntése is aggodalommal töltötte el a piacokat, mert felmerült, hogy korlátozza az EKB gazdaság-élénkítő lehetőségeit.