eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Koronavírustesztre várakozók sorakoznak a marseille-i La Timone kórház előtt 2020. március 23-án. A francia parlament az előző nap elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely alapján lehetővé válik a két hónapos egészségügyi rendkívüli állapot kihirdetése a koronavírus-járvány idejére.
Nyitókép: MTI/AP/Daniel Cole

Fura a francia vírusadat - nem csoda, hogy a szakemberek összevesznek rajta

Eltűnőben a koronavírus Marseille-ban - állítja Didier Raoult orvosprofesszor, aki szerint a járvány a tavasz előrehaladtával egyre inkább visszavonul. Az egészségügyi vezetés idegesen reagált az elmondottakra. Közben a francia statisztikai hivatal adataiból az derül ki, hogy a koronavírus-járvány országosan nem dobott nagyot a halálozási arányon.

Jelentősen csökkent a koronavírusos fertőzöttek száma az utóbbi napokban városunkban - egyebek mellett erről számol be a Marseille-i Egyetemi Kórház mellett működő Mediterrán Fertőző Betegségek Intézetének vezetője egy szerdán közzétett tizenkét perces videointerjúban.

"A járvány tetőzésekor naponta 368 új fertőzöttet diagnosztizáltunk, mára ez a szám napi 60-80-ra csökkent" - mondja nyugodt, de magabiztos hangon Didier Raoult, a fertőző betegségekre szakosodott orvosprofesszor.

A szakember valószínűnek tartja, hogy "gyakorlatilag megmagyarázhatatlan, de a vírusos légzőszervi megbetegedésekre jellemző módon" néhány héten belül nem fognak új fertőzöttet találni Marseille-ban.

Didier Raoult a videóban beszél arról is, hogy

kifejezetten jól működik intézetében a hidroxiklorokin és Azithromycin nevű antibiotikum alkalmazása, eddig 2600, koronavírussal fertőzött személyt kezeltek ily módon.

"Tehát egyre komolyabb tapasztalattal rendelkezünk e téren" - tette hozzá.

Az orvosprofesszor nyilatkozatára az illetékes regionális egészségügyi hivatal vezetője meglehetősen idegesen reagált. Philippe de Mester szerint

kifejezetten korai a járvány végét találgatni,

igaz, a szakember elismerte, hogy a régióban az utóbbi napokban valóban mérséklődött a járvány terjedése.

A francia járványgörbét ITT lehet látni.

A fenti nyilatkozatokkal csaknem egyidőben a francia statisztikai hivatal, az Insee közzétette a márciusi, technikai problémák miatt nem teljesen végleges, halálozási adatokat, melyekből az derül ki, hogy a jelenlegi koronavírus-járvány országos szinten nem emelte meg számottevően a halálozási arányt Franciaországban.

Idén márciusban 57 441 halálesetet regisztráltak az országban, 5400-zal többet, mint tavaly márciusban, de 1200-zal kevesebbet, mint 2018 márciusában. 2018 azért érdekes a tanulmány szerint, mert akkor meglehetősen komoly szezonális influenzajárvány söpört végig Franciaországon.

Regionális bontásban a kép természetesen másként fest. A koronavírus által leginkább megfertőzött kelet-franciaországi, illetve a fővárost is magába foglaló Ile-de-France-nak nevezett régióban az elhunytak száma 39 százalékkal ugrott meg márciusban az előző év azonos időszakához képest, és ez az arány a 2018-as szintet is meghaladja.

Más régiókban a halálozási ráta emelkedése ennél lényegesen alacsonyabb, és vannak olyan vidékek, ahol az előző év azonos időszakához képest kifejezetten visszesett. Ezek a számok megyei bontásban a leglátványosabbak.

A dél-nyugat franciaországi Tarn megyében például idén márciusban 28,5 százalékkal kevesebben haltak meg, mint egy évvel korábban,

a csaknem szomszédos Lot megyében ez az arány 22,5 százalék.

A statisztikai hivatal adataiból az is kiderül, hogy idén lényegesen több férfi halt meg, mint tavaly. Az elhunyt férfiak aránya 13 százalékkal, a nőké 8 százalékkal emelkedett. Életkor szerinti megoszlásban, az idén márciusban elhunytak fele 85 évnél idősebb és csak 13 százalékuk 65 évnél fiatalabb.

Érdekes adatnak számít az is, hogy a márciusban regisztrált elhunytak 53 százaléka, mintegy 30 ezer személy, kórházban vagy klinikán halt meg, 13 ezren otthon, és hétezren idősotthonban szenderültek örök nyugalomra.

Az Insee szerint a fenti adatok arányaiban gyakorlatilag ugyanazok, mint amelyeket az előző években regisztráltak, azzal a különbséggel, hogy az idősotthonokban idén márciusban 12 százalékkal többen haltak meg, mint tavaly márciusban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×