eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Zuzana Caputová szlovák köztársasági elnök, Orosz Örs, a tábor főszervezője (b) és Mózes Szabolcs, a Pozsonyi Magyar Szakkollégium igazgatója közös fotót készít a Gombaszögi Nyári Táborban a felvidéki Szalóc közelében 2019. július 17-én.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

"Klasszikus szlovák pártok" sablonjára írt programot a magyar Összefogás

Pozsonyban bemutatta 144 megoldás a Felvidéknek című programját az Összefogás mozgalom. Az alaposan kidolgozott választási programvázlat a társadalomban, de leginkább a szlovákiai magyarok lakta régiókban szükséges fejlesztésekről, változtatásokról szól; eltörölnék például a kettős állampolgárságot tiltó törvényt.

Mózes Szabolcs, a legfiatalabb szlovákiai magyar politikai érdekképviselet elnöke elmondta, a 144 megoldás a Felvidéknek címet viselő programjukban az összes szakterületet le akarták fedni, ezért 8 témakörbe osztották a javaslataikat. Mindegyik témakörbe két-két alprogram tartozik. Az így kapott, összesen 16 területet ügyesen osztották el kettesével a

Felvidék szó betűivel kezdődő programpontok

alá. Így a programpontok úgy is értelmezhetők, mint amelyek

  • a Fejlődő délt,
  • az Egészséges életet,
  • a Lendületes felzárkózást,
  • a Versenyképes tudást,
  • az Igazságos elbírálást,
  • a Déli kincsesládát,
  • az Ésszerű hálózatot, valamint
  • a Kiszámítható kapcsolatokat

foglalják magukba. Az Összefogás elnöke rámutatott: „Dél-Szlovákiára kell koncentrálni, de emellett a lehető legtöbb szakterületet próbáljuk lefedni úgy,

ahogy a klasszikus szlovák pártok is szokták tenni.”

A programpontok között szemezgetve olyan konkrét javaslatok vannak, minthogy regionális hivatalos nyelvvé tennék a magyart, módosítanák az alkotmány preambulumát (amely csak a szlovákot nevezi meg államalkotó nemzetként), létrehoznák a Dél-Szlovákiai Fejlesztési Tanácsot és Akadémiát. Szorgalmazzák a csoportjogok elismerését, valamint az oktatási és kulturális önkormányzatiság kiépítését. A megyéket és önkormányzatokat szeretnék bevonni a döntéshozatalba. Nagy József korábbi hidas európai parlamenti képviselő, az Összefogás alelnöke erről egyebek mellett ezt mondta: „Azt szeretnénk, ha egyszerűsödne nemcsak az állami támogatások, hanem az európai uniós támogatások elbírálása és hozzáférhetősége, főleg azoké, amelyeket teljesen regionális szempontok alapján bírálhatnak el.”

A mozgalom programjában szerepel egy magyar többségű megye létrehozása is, illetve a korábbi magyarellenes atrocitások következetes kivizsgálása, a kettős állampolgárság visszaállítása. Az oktatás területén szeretnék elvégezni a magyar iskolák kerettantervének reformját, és elérni a piaci igényekhez igazított szakiskolák számának növelését. A programban kiemelt szerepet kapott a szlovákiai magyar közösség szimbólumainak megteremtése is. Növelnék a Kisebbségi Kulturális Alap pénzkeretét, továbbá

a közmédia magyar adásainak műsoridejét.

Az Összefogás szeptemberben még szorgalmazta a másik négy szlovákiai magyar párttal való együttműködést, de ezek a próbálkozások zátonyra futottak, miután a Híddal és az MKDSZ-szel személyi kérdésekben nem tudtak megegyezni. Az MKP-val és a Magyar Fórummal viszont még egyeztetnek, s ha velük sikerül megállapodniuk a 2020-as parlamenti választáson való közös indulásról, akkor összefésülik a programjaikat. Erről a hétvégén születhet döntés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×