eur:
404.06
usd:
351.9
bux:
97304.12
2025. június 18. szerda Arnold, Levente
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a nagyszebeni Nagy téren 2019. május 8-án, egy nappal az Európai Unió rendkívüli csúcstalálkozója előtt, amelyet az erdélyi városban tartanak.
Nyitókép: MTI/AP/Vadim Ghirda

Nem akárki mondta ki: a brexit még egyáltalán nem biztos

Ne adják fel a reményt, a brexitet még meg lehet állítani – ezt üzente a brit politikába beavatkozva az Európai Tanács elnöke. Donald Tusk figyelmeztette a briteket, országuk „másodhegedűssé válik” a kilépés után.

Donald Tusk, az régi Európai Bizottsággal együtt távozó kormány- és államfői tanács elnöke ismert arról, hogy nem kedveli a brexitpártiakat.

Februárban azt mondta:

„megvan a külön helye a pokolban azoknak a brexitelőknek,

akiknek semmi tervük nincs rá, hogyan lehet biztonságosan levezényelni.”

Most, az Európai Kollégium nevű elitintézményben tartott beszédében arra figyelmeztetett: Nagy-Britannia másodhegedűs outsider lesz, miután otthagyta az uniót és ez lesz a brit birodalom igazi bukása.

Emellett azt sugallta a brexit ellenzőinek, hogy folytassák a harcukat.. „A brit választásokat egy hónap múlva tartják. Meg lehet még fordítani? Hannah Arendt filozófus arra tanított bennünket, hogy

a dolgok akkor kezdenek visszafordíthatatlanná válni, amikor az emberek ezt elfogadva kezdenek gondolkozni.

Tehát, most ezek a szavak jutnak az eszembe: ne adják fel, ez egy meccs, tart a hosszabbítás, talán még büntetők is lesznek?”

A brit ellenzéki pártok közül csak a kisebbek utasítják el nyíltan a brexitet, míg a Munkáspárt hivatalosan – de újratárgyalt feltételek mellett – elfogadná azt. A többiekhez hasonlóan azonban támogatja az uniós tagságról szóló végső döntést hozó, második népszavazás ötletét.

Azok a brexitpártiak, akik azt hiszik, hogy az unió elhagyásával válhat Nagy-Britannia „globális országgá, és csak egyedül lehet igazán nagy, tévednek. Indiában, Új-Zélandon, Kanadában és Dél-Afrikában is azt hallottam, Nagy-Britannia másodosztályúvá válik a kilépéssel, miközben a csatamezőt Kína, az Egyesült Államok és az Európai Unió foglalja el” – mondta Tusk.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.18. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Változóban Trump hozzáállása, lecsapna Irán atomlétesítményeire - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Kedd este bekeményített Donald Trump amerikai elnök Iránnal szemben. Több közösségi médiás posztjában figyelmeztetést küldött Teheránnak és lényegében feltétel nélküli megadásra szólította fel Iránt. Egyes jelentések szerint az amerikai elnök komolyan fontolóra vette egy amerikai csapás lehetőségét Irán nukleáris létesítményeire, és összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot a műveleti központban. Nap közben egyre több sajtóorgánum írta meg azt, hogy Irán az izraeli bombázások hatására talán mégis hajlandó lenne tárgyalni a békéről. Izraelben felmerült annak a lehetősége, hogy mégis végezzenek Ali Hámenei ajatollahhal. Teherán az éjszaka folyamán csak minimális ellentámadásokat indított, hajnalban már elhagyhatták az izraeli városok lakói az óvóhelyeket. A NAÜ szerint megsemmisültek a natáni urándúsító centrifugái. Cikkünk folyamatosan frissül az izraeli-iráni konfliktus ötödik napjának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×