Tényfeltáró újságírók szerint az orosz védelmi minisztériumhoz köthető a salisbury-mérgezéssel vádolt egyik orosz állampolgár, Alexander Petrov. A Bellingcat és az Insider portálok azt állítják: megszerezték Petrov és társa, Ruszlan Bosirov egyes dokumentumait.
A Petrov személyi igazolványához tartozó aktán egy olyan pecsét található, amely szerint „nem szabad semmilyen információt kiadni”, mellette pedig egy telefonszám is található - állítja a két portál.
Az orosz tulajdonban lévő Independent című brit lap újságírói felhívták is a moszkvai számot, ami szerintük az orosz védelmi minisztériumban csöngött ki.
Amikor Petrovról kérdezték, a vonal végén lévő férfi letette a kagylót.
A Novaja Gazeta című ellenzéki lap, amely egy hírszerzési főnök rokonainak magyar letelepedési papírjairól is írt, most azt mondta, hogy a telefonszám egy olyan kerülethez tartozik, ahol a GRU, vagyis a katonai hírszerzés központja található. A Salisburyben lányával együtt márciusban megmérgezett
Szergej Szkripal is a GRU állományában állt, amikor a brit titkosszolgálat beszervezte és rávette arra, hogy adatokat szolgáltatsson ki kollégáiról.
Az oknyomozó portálok szerint Petrov papírján látható még az „sz sz”, azaz a szoversenno szekretno, azaz szigorúan titkos megjegyzés rövidítése.
A Bellingcat, amely mögött valójában egy brit férfi, az itteni szóhasználattal élve „polgári újságíró”, Eliot Higgins áll, egyik fő profilja az orosz államhatalmat negatív fényben feltűntető információk feltárása, közösségi média, sajtótudósítások és szemtanúk beszámolóinak összehasonlításával. A portálnak a helyszínekre ellátogató saját riporterei nincsenek, de több nyugati médium is egyre inkább támaszkodik erre az információra.
A Bellngcat szerint orosz rakétával lőtték le Kelet-Ukrajnában a maláj légitársaság gépét és a portál továbbra is állítja, hogy a Damaszkuszhoz közeli Dúmában vegyifegyverrel támadtak, annak ellenére, hogy az ENSZ és a nyugati hatalmak is több hónapja hallgatnak a témától.
Az Aszad-rezsimnek tulajdonított és orosz szövetségese számlájára írt atrociás nyomán hajtottak végre amerikai és más nyugati erők légicsapásokat a szíriai rezsim ellen.
Visszatérve a Szkripal-mérgezés gyanúsítottjaira, a Bellingcat birtokába jutott állítólagos dossziéban nem szerepel semmi Petrov múltjáról a 2009-et megelőző időszakról.
Maria Zaharova orosz külügyi szóvivő „dezinformáció szivárogtatásával” vádolta meg a brit portált. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő közben érdekesen fogalmazva azt mondta: inkább hisz főnöke, Putyin elnök szavainak, mint a különböző telefonszámokról szóló, névtelen információknak.
A Szkripalék megmérgezésével vádolt két gyanúsított múlt heti tévéinterjúja orosz ellenzékiek körében is gyanús. Felvetik például, hogy
miért tudott Moszkvából Londonba tartva a két, magát turistának mondó szinte ugyanabban a percben átmenni a határellenőrzésen, hacsak nem különleges kapun engedték át őket.
Az egyik oldalhoz sem húzó Vlagyimir Pozner, sokáig Amerikában élt veterán szovjet, majd orosz újságíró is kételkedik abban, hogy az RT TV stúdiójában megjelent két férfi igazat mondott, de ugyanúgy nem hisz a brit hírszerzésnek sem, mert szerinte egyik oldal sem mutatott be semmilyen bizonyítékot az ügyben.
Igor Ejdman politológus szerint pedig a hatalom elvesztette realitásérzékét és bohócot csinált magából.