eur:
409.85
usd:
389.41
bux:
79655.13
2024. november 25. hétfő Katalin
Washington, 2018. július 17.Donald Trump amerikai elnök megbeszélésen vesz részt törvényhozókkal a washingtoni Fehér Házban 2018. július 17-én, a Vlagyimir Putyin orosz államfővel tartott kétoldalú találkozójának másnapján. (MTI/EPA/Michael Reynolds)
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Reynolds

Trump irtózik a NAFTA névtől

Új kereskedelmi megállapodást jelentett be az Egyesült Államok és Mexikó között Donald Trump. Az amerikai elnök közölte: kerülni akarja az általa bírált korábbi szabadkereskedelmi megállapodás, a NAFTA nevének használatát.

Miközben a washingtoni és részben a globális média is Donald Trump érzékelten reakciójával van elfoglalva az őt keményen bíráló John McCain republikánus szenátor halála után, az elnök újabb lépést tett protekcionista politikája megvalósítása felé.

A kampányában a szabadkereskedelmet – vagy legalábbis annak az Egyesült Államokra káros jelenségeit – élesen bíráló Trump közelebb került a NAFTA, az Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény lebontása felé.

A mechanizmusban Kanadával és Mexikóval együtt vesz részt az Egyesült Államok.

Trump most közölte: új alkura jutott a déli szomszéddal és reméli, az idővel felváltja a NAFTA-t. Ennek nevét azonban „az Amerika számára hátrányos áthallások miatt” nem akarja használni – mondta.

Trump most felszólította a harmadik NAFTA-tagot, Kanadát – amely miniszterelnökével, Justin Trudeau-val kifejezetten rossz a viszonya – hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz. Kanada autóexportját amerikai védővámokkal sújthatják, ha ezt nem teszi meg – figyelmeztetett az elnök.

A Trump-kormányzat egyik kiemelt célja a 24 éve érvényben lévő szabadkereskedelmi szerződés újratárgyalása. Tudósítók viszont megjegyzik, hogy a mostani alku ellenére még sok tennivaló van. Nem világos továbbá, hogy Mexikó aláír-e bármit is, aminek Kanada nem részese. Ezen kívül az új alkut jóvá kell hagynia az amerikai Kongresszusnak is, amely a közelgő választások után nem biztos, hogy Trump támogatóival lesz tele.

Az egykori üzletember Trump a 2016-os választási kampányban folyamatosan ágált a NAFTA ellen, mert az lehetővé tette, hogy az amerikai gyártók Mexikóba tegyék át üzemeiket azaz olcsóbb mexikói munkásokra cseréljék le amerikai dolgozóikat.

Washington már egy éve tárgyalt Mexikóval, miközben Kanada néhány héttel ezelőtt távozott a tárgyalóasztaltól.

Hétfőn Trump a Fehér Ház Ovális Irodájába invitált újságírókat és ott a kihangosított telefonon folytatott beszélgetést Enrique Pena Nieto mexikói kormányfővel. A két elnök köszönetet mondott egymásnak és azt mondta, hogy mind az amerikai, mint a mexikói munkások jól járhatnak az elvi megegyezéssel. Trump „hihetlenül jónak” és a NAFTA-nál „sokkal igazságosabbnak” nevezte a feltételeket és azt mondta, azt Amerikai-Mexikói Kereskedelmi Megállapodásnak kell nevezni. „Megszabadulunk a NAFTA névtől, mert az sokat ártott Amerikának” – mondta.

Az alku összes részlete egyelőre nem ismert, de hétfőn annyi kiderült: arról van szó, egy Mexikóban összeszerelt autó mennyi részét kell az Egyesült Államokban gyártani ahhoz, hogy ne sújtsák amerikai behozatali vámmal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×