eur:
411.67
usd:
394.76
bux:
85032.38
2025. január 21. kedd Ágnes
München, 2018. március 13.Horst Seehofer leköszönő bajor miniszterelnök, a német tartományt kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke az általa vezetett utolsó kormányülést követő sajtótájékoztatón a müncheni kormányépületben 2018. március 13-án. Seehofer a következő napon az Angela Merkel kancellár vezette új szövetségi kormány belügyminisztereként folytatja pályafutását. (MTI/EPA/Lukas Barth)
Nyitókép: LUKAS BARTH

Társadalmi vita indulhat az állam és a vallás kapcsolatáról Németországban

A német belügyminiszter a nagyszabású bevándorlásra utalva társadalmi vitát szorgalmazott a vallás és az állam viszonyáról, illetve a vallás jelenlegi szerepéről Németországban. Horst Seehofer szerint a némettől eltérő kultúrkörből származó migránsok megjelenése komoly kihívást jelent a lakosság számára.

A bajor tartományi miniszterelnök néhány hónappal ezelőtt elrendelte, hogy az állami hivatalokban ki kell függeszteni a keresztet. Markus Söder döntése országos felháborodást váltott ki, a bírálatot a legtöbben az állam és az egyház törvénybe iktatott különválasztására alapították.

Most az ugyancsak kereszténypárti belügyminiszter más oldalról közelítve a témához, egy újságcikkben

társadalmi vitát sürgetett a vallás és az állam viszonyáról.

Horst Seehofer kifejtette, a némettől eltérő kultúrkörből érkező migránsok saját hitük szerint ápolják vallásukat, és új környezetbe kerülve ez kihívást jelent mind az ő, mind pedig a befogadók számára.

A belügyminiszter szerint sokáig idejét múltnak számított az a vélemény, hogy a vallási fanatizmusban a társadalmi együttélést fenyegető robbanóerő rejlik, de már az egykori Jugoszlávia széteséséből eredő polgárháborúk is bebizonyították, hogy az etnikai különbségek mellett a vallási alapú kulturális különbségek jelentősége is egyre nagyobb.

Horst Seehofer a múltra visszapillantva, emlékeztetett arra, hogy Németország történetében is felszínre tört a vallásban rejtőző könyörtelenség és intolerancia, ezért ismét szükség van a vallás szerepének, valamint annak meghatározására is, hogy miként lehet biztosítani a békés egymás mellett élést a vallásilag és világnézetileg mind jobban összetett társadalomban.

Ezt a vitát – úgymond – egészséges önbizalommal, de a más felekezetek és világnézeti felfogások iránti tisztelettel kell folytatni – írta cikkében a belügyminiszter, azonban leszögezte azt is, hogy a német alkotmány ugyan mindenki számára biztosítja hitének szabad gyakorlását, de ez senkit sem ment fel az alkotmányba foglalt törvények betartása alól.

Címlapról ajánljuk
NATO-pénzek: Friedrich Merz nemet mond Donald Trumpnak

NATO-pénzek: Friedrich Merz nemet mond Donald Trumpnak

Donald Trump hivatalba lépése után még inkább a figyelem középpontjába került a védelmi kiadások alakulása a parlamenti választásokra készülő Németországban. Erről nyilatkozott a konzervatív CDU elnöke, Friedrich Merz is, aki az előrejelzések szerint Olaf Scholzot válthatja a kancellári székben.

Fico–Orbán találkozó: bejelentették, Magyarország segíti ki Szlovákiát

A Török Áramlaton keresztüli, kitárgyalt többletkapacitás épp annyi, amennyire most Szlovákiának szüksége van, úgyhogy meg is kapja. Ukrajna pedig számíthat ellenlépésekre azért, mert leállította területén keresztül az orosz gáz továbbítását - derült ki a két miniszterelnök kedd délutáni sajtótájékoztatóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.22. szerda, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×