Itt az első nagy vita az új, populista olasz kormányon belül. Matteo Salvini, a Liga belügyminiszterének külföldi romák deportálását célzó tervét a koalíciós partner, az Öt Csillag Mozgalom is elítélte. Míg mások fasisztának titulálták Salvini módszereit, addig az Öt Csillag vezetése alkotmányellenesnek nevezte elképzelését.
De mit is akar Salvini? Az új olasz belügyminiszter azt mondta, hogy egyfajta népszámlálás után jegyzéket állít össze az országban élő romákról. Aki olasz állampolgár, az megfogalmazása szerint „sajnos maradhat”, másokat viszont deportálni akar.
Először úgy tűnt, a migránosokat mentő hajó, az Aquarius kikötésének megakadályozása után Salvini visszavesz egy kicsit a retorikából, de kedden a Twitteren azt üzente: kitart a tömeges deportálások ötlete mellett.
„Nem lépek vissza, folytatjuk”
– közölte. Salvini rámutatott, hogy nem ő az első politikus, aki sokkoló módon, származása alapján akarja listázni országa és más európai államok polgárait.
Kérdés ugyanakkor, miféle jogi formulával lehet úgy beállítani, hogy nem törvénysértő a származása alapján kiutasítani egy EU-országból más uniós ország polgárát. 2012-ben Milánóban baloldali városi képviselők is előrukkoltak már hasonló ötlettel. Igaz, akkor a hivatalos megfogalmazás az volt, hogy „segítsék a családokat és a gyerekeket legyőzni a diszkriminációt és megőrizni emberi méltóságukat”.
Salvini le is csapta a labdát: az ilyen javaslatokat üdvözlik, ha a baloldaltól származnak, de rasszistának nevezi, ha tőle. „Az olaszok biztonsága az első” – írta a Twitteren, nagybetűs kiemeléssel és felkiáltójelekkel, Donald Trump amerikai elnök stílusát idézve.
Silvio Berlusconi volt miniszterelnöknek is volt egy hasonló ötlete, de az elbukott egy olasz bíróság tilalma miatt.
Noemi Di Segni, az olasz zsidó közösségek vezetője azt mondta, hogy Salvini gondolatai az 1920-as és '30-as évek fasiszta fajvédő törvényeit idézik. Paolo Gentilioni volt miniszterelnök pedig azt írta:
„tegnap a menekültek, ma a romák, holnap szabad fegyvertartás”.
Azzal, hogy a külföldiekre és a migránsokra fókuszál, Salvini feszültséget gerjeszthet a koalíciós kormányban. A szintén populista szólamokkal kampányolt Öt Csillag ugyanis inkább a gazdasági igazságosságra és a munkaviszonyokra szeretne koncentrálni. Salvini azonban továbbra is „roma kérdést” emleget, és már régóta kampányol. Gyakran jelent meg a Róma közelében fekvő roma táboroknál, és kilátásba helyezte, hogy lebontatja azokat.
Francesco Palermo, a romák jogvédelmével foglalkozó szenátor azt mondta: bár jogi értelemben képtelenség, amit Salvini akar, a közvélemény reakciója általában pozitív.
„Ijesztő. Néhány értelmiségin és újságírón kívül a legtöbb ember szerint semmi baj nincs vele. És ő ezt tudja.”
Olaszországban becslések szerint 180 ezer roma származású ember él és ezek 43 százaléka olasz állampolgár. Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint körülbelül négyezren élnek az olasz állam által a városokon kívül felállított, konténerekből és lakókocsikból álló gettókban, ahol gyakran nincsenek megfelelő higiénés körülmények.