eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Isztambul, 2018. május 18.Recep Tayyip Erdogan török államfő egy isztambuli nagygyűlésen, amelyet a palesztin nép mellett tartottak 2018. május 18-án. Az amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe való 2018. május 14-i áthelyezése ellen tüntetők közül az izraeli biztonsági erők legalább 60 embert agyonlőttek és  több mint 2700-at megsebesítettek a Gázai övezet határán zajló összecsapásokban. (MTI/EPA/Tolga Bozoglu)
Nyitókép: TOLGA BOZOGLU

Mélyrepülésben a török valuta a dupla választás előtt

Törökországban javában folyik a választási kampány, miközben egyre jobban gyengül a nemzeti valuta: kedden rekordmélységbe esett a líra a dollárral szemben. Ez azt követően történt, hogy egy hitelminősítő azt mondta: Erdogan elnök beavatkozik és nyomást gyakorol a központi bankra.

Három hét alatt 13 százalékot esett a török valuta árfolyama az amerikai dollárral szemben, és ez igencsak aggasztja a piacokat. A fizetőeszköz ugyanis rosszabbul teljesít, mint más fejlődő piacok valutái.

Mivel a török gazdaság jellemzője a magas infláció és a nagyfokú külföldi eladósodottság, nehezen viseli el a jelentős mértékű pénzromlást

- jegyzik meg szakértők.

Az április előtti 12 hónapban mért infláció már 11 százalékhoz közelít, és várhatóan tovább emelkedik majd, miközben Törökország rövidlejáratú hitelei 180 milliárd dollár körül állnak, ami a GDP 20 százalékának felel meg.

Mindeközben Recep Tayyip Erdogan elnök gőzerővel készül a június végi parlamenti és elnökválasztásokra. Külföldön is felfigyeltek arra, hogy több minisztere a kampány kulcsfigurája lett, de jelenlegi gazdasági tanácsadói nem szerepelnek pártja képviselőjelöltjei között - jegyzi meg a Financial Times.

Az elnöki csapat válasza az árfolyamproblémákra az, hogy “bizonyos emberek és médiacsoportok” mesterkedésének állítják be a helyzetet. “Van, aki válság érzetét akarja kelteni. Ne hallgassanak rájuk” - mondta Yigit Bülüt elnöki tanácsadó.

Szakértők közben arra sürgetik a Török Központi Bankot, hogy a lírát védve meredeken emelje meg a kamatlábakat. Erdogan azonban már korábban is kifejezte ellenkezését, és úgy fogalmazott:

a magas kamatok “a gonosz apja és anyja”.

Kérdés, hogyan fogadják majd a választók, hogy romlik a pénzük. A választásokig körülbelül egy hónap van, és Erdogan sejtetni engedte: arra számít, hogy ismét elnökké választják, de az AKP, a kormánypártja elveszítheti az abszolút többséget a parlamentben.

A tűzoltó-taktika része lehet, hogy az AKP képviselőjelölt-listáját jelenlegi kabinetminiszterek vezetik - többek között Binali Yilidrim kormányfő, Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter és Erdogan veje, Berat Albayrak.

Ők jól ismertek és voksokat hozhatnak, ám az új szabályok szerint parlamenti képviselők nem lehetnek a török kormány tagjai. Előfordulhat tehát, hogy miután a választók a nagy nevekre adták voksukat, azzal szembesülnek majd, hogy azok lemondanak mandátumukról, hogy bekerüljenek az új kabinetbe, ha az AKP alakíthat kormányt.

Mindeközben az elnök politikáját eddig megvalósító gazdasági csapat egyetlen tagja sincs a jelöltek között.

A török líra gyengülése szokatlan és burkolt bírálatot váltott ki a csak Ankara által elismert Észak-Ciprus török vezetésétől. A vitatott hovatartozású terület is a török pénzt használja, de vezető azt mondták: alternatív fizetőeszközt vezethetnek be.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×