A forint elmúlt napokban mutatott gyengülő teljesítménye mögött globális és feltörekvő piaci hatások állnak - mondta az InfoRádiónak Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.
"A gyengülés és a közvetlen feltörekvő piacok romló megítélésének oka az amerikai hozamok emelkedése, illetve a dollár erősödése"
- emelte ki az elemző, aki szerint ez tőkekivonást indukált a feltörekvő piacokró. A befektetők onnan vontak ki tőkét, amely gazdaságokat a legsérülékenyebbnek ítélték, ezért került fókuszba Törökország, Argentína, és még néhány más feltörekvő gazdaság.
"Ebből nem tudtuk magunkat teljesen kivonni, de látszik, hogy mérsékelt a gyengülés, és inkább a hangulatromlás tükröződik a forintárfolyamban"
- vélte Trippon Mariann.
Folytatódhat a lejtmenet?
Az elemző szerint az elmúlt években drasztikusan csökkent a sérülékenységünk, és jelentős csökkent a külső adósság.
"Van egy nagyon komoly folyó fizetési mérlegtöbbletünk, ami azt eredményezi, hogy
a befektetők minket a kevésbé sérülékeny országok közé sorolnak, ami azt jelenti, hogy a negatív külső hatásokkal szemben ellenállóak vagyunk,
tehát ha romlik a hangulat nem mi fogunk a legtöbbet gyengülni, éppen ezért mi egyelőre a forintárfolyam-előrejelzésünket nem módosítottuk" - emelte ki az elemző. Azt is elmondta, hogy ha megnyugszik a piaci hangulat a következő időszakban, akkor az euró-forint keresztárfolyam is visszakorrigálhat az elmúlt évek jellemző "csatornájába".
"Az euró-forint keresztárfolyam gyakorlatilag évek óta a 305-315-ös sávban mozgott, mi az idei évre azt jósoltuk, hogy 310-315 között mozoghat majd jellemzően az árfolyam.
Most kilépett ebből a sávból, de azt vélelmezzük, hogy visszarendeződhet a korábbi csatornába, és az év végi pontelőrejelzésünk 312"
- summázott Trippon Mariann.